Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 7.12.2021, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníMade in China v Národní galerii

09.04.2008   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

I lidé, kteří se nezajímají o oděvní tvorbu, mohou nalézt v těchto artiklech něco jiného než jen prostředky k ošacení. A právě „to jiné“ nabízí výstava tradičního čínského oděvu ve Veletržním paláci v Praze.

Zahájení výstavy se zúčastnila i čínská velvyslankyně v České republice Huo Nhuen, která sama poznamenala, že v Číně žije mnoho etnických menšin, což má vliv i na pestrost oděvu v tamní oblasti. Z 56 etnických menšin v Číně, které představují 8,41 procent celkového počtu obyvatelstva, výstava nabízí ukázku 33 typů odívání. Ty se odlišují materiálem, barvami, způsobem zpracování, technik nebo ornamentů a na tyto rozdíly má vliv zejména různost prostředí, ve kterém jednotlivé menšiny žijí. Stejně tak, jako v mnoha jiných kulturách zde má vliv i náboženství nebo rodinné tradice.

Miao – bainiaoský“ oděv s ptačím peřím, který si čínští obyvatelé oblékají pro velký ceremoniál, při němž se obětuje předkům Miao v Měsíčních horách Rongjianu. Starobylé abstraktní vzory s motýly, draky a rybami zdobí oděv i na stuhách. V paláci „Manchu“ (Peking) nosily ženy „dračí róbu“ z červeného hedvábí a atlasu, kterou zdobily výšivky stříbrnými a zlatými nitěmi. V dámském oblečení „Naxi“ je kupříkladu zastoupen šál z ovčí kůže, který neposkytuje patřičnou ochranu před zimou, je však považován za „talisman“. Oroqenský lid, který se živí lovem, používá pro výrobu oblečení zvířecí kůže pro jejich hladkost a hřejivost a ty pak zdobí v jednoduchém přírodním stylu.

Tyto oděvy se vyznačují zejména precizním zpracováním. Několikahodinová práce nám ve výsledku ukazuje náročné výšivky, různorodé ornamenty a aplikace nebo ručně našívané látky. Kvalitu látek také charakterizuje absence strojového zaentlovávacího stehu. Z materiálů pak zde naleznete zejména satén, brokát nebo kožešiny. Výstavu textilních materiálů doplňují i šperky, které se v Číně rovněž nosí. U tohoto typu výstav se někdy stává, že zde shlédneme jen málo ukázek a exhibice pak působí chudě. V tomto případě snad mohu říci, že spatříte dostatečné množství ukázek, abyste si vytvořili obraz toho, v čem tkví čínské odívání.

Výstavu, která se zabývá čínskými motivy v oděvní tvorbě se seznámila veřejnost již ve výstavních prostorách Centra pro kulturu v Madridu.


Výstava trvá: od 2. dubna do 15. května 2008
Místo konání: Veletržní palác, 4. patro, západní křídlo,
Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Otevírací doba: denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin

Výstavu pořádá Sbírka moderního a současného umění Národní galerie v Praze
ve spolupráci s Velvyslanectvím Čínské lidové republiky v České republice.
Kurátorka výstavy: Olga Uhrová
Komentovaná prohlídka se specialistou se koná ve středu 7. 5. 2008 v 18 hodin. 

Informace a rezervace o doprovodných programech: Lektorské oddělení, Sbírka moderního a současného umění, Národní galerie v Praze, tel.: 224 301 003, vzdelavani@ngprague.cz

Foto: Aneta &Simonková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0271 s