Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 29.5.2023, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13447
Komentářů: 11380


MěřeníSama mezi muži

30.04.2008   Michaela Wilhelmová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vítejte v dobách zlaté horečky, westernových městeček, drsných chlapů a samostatných žen. Do divoké Kalifornie přijíždí zástupy mužů, kolt za pasem a touhou po bohatství zatemnělý mozek. Doma nechají rodiny, jejich novými druhy se stanou jen další a další kovbojové. A mezi nimi – Minnie, rozkošná, laskavá a svou čest chránící dívka.

V tomto případě naštěstí Národní divadlo nepřikročilo k modernímu pojetí a zanechalo u Pucciniho Děvčete ze západu původní westernový ráz. Zdařilé dekorace diváka rozhodně nudit nebudou, taktéž pěvecké výkony doprovázené výtečným orchestrem nabídnou našemu sluchu opravdovou lahůdku. Ostatně, takový potlesk nebývá v Národním tak často…

Titulní představitelku cudné Minnie, která se však na Divokém západě neztratí, alternují výtečná Eva Urbanová se sopranistkou Andou-Luise Bogza, držitelkou ceny Thálie 2007 právě za tuto roli. Poměrně klasický příběh lásky vůbec nevyznívá ohraně: Minnie provozuje salon na Divokém západě, v celém táboře se pohybuje jako jediné děvče. Nadbíhají jí snad všichni. A nejvíc ze všech místní šerif, jeden z těch, kdo zanechali své ženy a děti za velkou louží. Děvče si moudře drží všechny od těla a čeká. Na toho pravého.

Ten se objevuje záhy, láska se rozhoří z obou stran a vášeň snad překoná všechna úskalí. A že jich není málo. Minnie se totiž zamiluje do nebezpečného bandity, zloděje Ramerreze, kterého všichni touží pověsit. Ten cit krásné a neposkvrněné dívky opětuje. Chce změnit od základu svůj život, ale… Jak zamést pod koberec tolik loupeží a smečky drábů v patách? Nakonec padá do spárů šerifových mužů. Obměkčí jejich srdce Minnie, či zvítězí smysl pro spravedlnost?

V době premiéry v newyorské Metropolitní opeře roku 1910 patřilo téma Divokého západu k nejoblíbenějším. Ovšem Puccini nebude svou tvorbou nudit diváka ani dnes. Děj navíc pořádně odsýpá, a to i přes to, že jde o operu. Celková doba (včetně přestávek) tří dějství uteče jako voda, 3 hodiny a půl člověku přijde najednou kratší, než celovečerní film v kině. K operním zpracováním navíc vždy patří i živá hudba v podobě orchestru. Jde tedy o dva zážitky v jednom díle.

Děvče ze Západu (v originále La fanciulla del West) patří k Pucciniho nejlepším kusům, řadící se na úroveň klasik jako Tosca, Bohéma, či Madame Butterfly. Národní divadlo operu představuje v rodné italštině, avšak „s titulky“. O jejích kvalitách svědčí krom Thálie pro představitelku hlavní role i cena Komerční banky, udílená za skvělé výkony na prknech ND. Tu utržil představitel Jacka Rance, barytonista John Wegner.

Giacomo Puccini: Děvče ze západu - La fanciulla del West
Hudební nastudování: John Fiore
Dirigent: John Fiore
Režie: Jiří Nekvasil

Hrají (pějí):
Minnie: Eva Urbanová / Anda-Louise Bogza
Jack Rance: John Wegner / Donnie Ray Albert
Dick Johnson – Ramerrez: Gustavo Porta / Oleg Kulko / Mikhail Davidoff

Foto: narodni-divadlo.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0311 s