Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 9.7.2020, svátek má Drahoslava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12912
Komentářů: 11143


MěřeníŽenu na svém hrbu hýčkati

03.05.2008   Jaromír Komorous   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Libor Šmoldas patří k triu nejtalentovanějších jazzových kytaristů u nás. Od jazzíku umí ale utéct! No,jen zdánlivě. V úterý 29.4. U malého Glena v Praze to předvedl. Bossanovy a samby zaplnily hudební sklep po strop. Což v tamních komorních prostorách není zase takový problém. Návštěvníci klubu mi to jistě potvrdí. Já zatím povím, že jeho kytara je orchestr. A nejen pro mě. S ní Šmoldas provonil partitury celé sestavy. Bossa Nova Sensation se jmenuje. Kvartet s plným zvukem.

Kapelka zpěvačky Venduly Šmoldasové. Ano, kytaristovy manželky. Skupinu dotváří Marián Friedl na kontrabas a Tomáš Vokurka má před sebou bicí. Sluníčková pohoda. Od začátku do konce úžasně odlehčený dialog mezi zpěvaččiným hlasem a kytaristovým nástrojem. Skupina je představována jako kvartet. Já slyšel duo s rytmickým spodkem. Ten ale neuhnul ani při Šmoldasových sólech, jež při své výjimečnosti místy zákonitě tíhly k útěku z daného formátu.
U rytmiky se zastavím. Marián Friedl u kontrabasu hrál z listu i všechny náročné kompozice, jež mu kapelník předepsal. Tomáš Vokurka bicí lechtal štětkami. Oba pro vymodelovanou tvář hudby hrají přesvědčivě a neomylně. Půl starostí pro lídry.

Vendula Šmoldasová zpívá se šmrncem šibalky z Ria, povýšila dívčí hravost na výsostný výrazový prostředek a přináší do koncertu teplý písek pláží brazilské Copacabany. Z její brazilské portugalštiny vyzařuje jakási přirozená dívčí koketerie a hlavně umožňuje předvést skladby takových borců oboru, jakými jsou Carlos Lyra, či Ary Barroso. Přirozené znění textů koncertních čísel jsou důležitým kamínkem ve skládance, vedoucí ke konečnému úsměvu návštěvníka. K teplíčku brazilské muziky. Vlastně, k čemu chcete.

Na desku protagonistky si ještě nějaký pátek počkáme. Její klubové koncerty však mají esprit neopakovatelného. Všimněte si, jsou tu konstanty. Přítomnost manžela, určitě opory, ale hlavně kytaristy a aranžéra Libora Šmoldase. Jeho jazz, rozhodně nechodící dvakrát po stejných cestách. Ale příjemnou náladu hudební partičky Bossa Novy Sensation na svých zádech unese bravurně. Vendula Šmoldasová si hravě poradila se vším. Byl to její večer.

Zdroj fotografií: www.smoldas@centrum.cz


                             
                                         Bossa Nova Sensation


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0487 s