Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníCvičte s námi mozek I.

13.05.2008   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nemusíte se vůbec hýbat, stačí, když zapojíte své mozkové závity a společně s námi vyřešíte následující hlavolamy. Pravidelným cvičením mozku totiž posilujete jeho funkčnost a zamezujete “zakrnění“!

První úkol není nikterak těžký, ale přesto možná nějakou tu chvíli zabere. Podívejte se na ikonku tohoto článku. Vidíte devět zelených teček. Můžete nad nimi přemýšlet buď rovnou zde, na vašem monitoru, nebo si je obkreslit na papír.
Vaším prvním hravým úkolem nebude nic jiného, než všechny tyto body spojit. Máte k tomu čtyři rovné čáry a tužku při tom nesmíte zvednout z papíru. Tak, do toho! Řešení naleznete pod článkem. Ale nedívejte se dolů, dokud si sami body nespojíte!

Úkol druhý již bude bez obrázků, ale i tak nezatíží vaší logiku o nic méně. Spíše naopak, jeho řešení bude o to delší. Podobně jako v případě prvním, i zde rovnou uvádíme pro nedočkavce klíč rovnou dole. A nyní již čtěte příběh, který budete muset rozsoudit:

Pět mordýřů oloupilo jednoho slunného rána schopného obchodníka. Jejich kořist činí přesně sto dukátů. Na první pohled tedy žádné složité dělení, stačilo by, kdyby se oněch sto vydělilo pěti, a bylo by hotovo. Jenže nejstarší z mordýřské bandy praví, že chce lup dělit on. A znáte tyhle lidi bez svědomí, klidně zabijí i vlastního bratra. Musí však proběhnout hlasování. Pokud v něm zvítězí, dělí jak chce, pokud ne, jeho „kamarádi“ ho zabijí a může se hlasovat zase, o jednoho méně. Tohle posvátné mordýřské dělení si nikdo z nich nenechá podupat a neporuší jeho výsledek. Je jasné, že všem jde hlavně o krk. A pak hned o peníze. A když už má obé v suchu? Bude se snažit zavařit ostatním… Jak to tedy celé dopadne? Věřte, že to chce vskutku důkladné propracování…

A to by snad pro dnešek stačilo. Doufáme, že jsme vám v hlavě pořádně zatopili a nastartovali, takže příští cvičení inteligence již zvládnete levou zadní!


Nyní můžete zarolovat dolů a přesvědčit se, nakolik jste byli úspěšní…Řešení mordýřů a puntíkového hlavolamu:


Pokud zbude jen poslední mordýř, má vyhráno, bere vše. Jenže spíše tam zůstanou dva nejmladší, takže ten co rozděluje, vždy dopadne špatně. Nejmladší prostě řekne ne, zabije staršího kamaráda a celá kořist je jeho.
Zůstanou-li na lodi ještě tři, je jasné, že ten, co by přišel na řadu jako druhý, bude vždy s dělením souhlasit. Nechce se přeci dostat do výše popsané situace. Nejstarší tedy bere vše.
A teď se podívejme ještě na čtyři mordýře: Druhý nejstarší nebude nikdy souhlasit, neboť pak přijde na řadu on, a dostane vše. Je třeba tedy zaplatit dva nejmladší. Ti by nedostali nic, pokud by zůstali jen tři, takže každému z nich nabídne dukát a má je v hrsti.
A co všech pět zločinců? Nejstarší mordýř musí mít dva hlasy. Druhého nejstaršího asi nezíská. Musel by mu dát více jak 98 zlatých. Naopak třetího v pořadí je lehké zaplatit. Pokud bude rozdělovat druhý, tak třetí nedostane nic. Stačí mu dát tedy jeden zlaťák. No a dva nejmladší by od druhého dostali po jednom zlaťáku. Takže stačí dát jednomu z nich dva.
Dělení dopadne tedy následovně:
Nestarší: 97, druhý nejstarší: 0, třetí nejstarší:1. Jeden ze dvou nejmladších 2, druhý 0, dle vůle nejstaršího.
(závěr řešení převzat z hadanky.chytrak.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Věra - 13.5.2008 - 23:18

Dobrý večer,nepochopila jsem ani jednu z hádanek,ale co mě překvapilo je ,že ty puntíky podle zadání měly být spojeny všechny a at koukám ,jak koukám, tak nejsou.

Od: Michaela Wilhelmová - 14.5.2008 - 10:07

Věro,
Máte úplnou pravdu, jak se říká, "chybička se vloudila" - když jsem na tečky dosazovala onu propojovací šipku, ujela mi velikost a tím pádem neprotkla ony krajní puntíky. Díky za skvělý postřeh, ten je důležitější, než rozluštění hlavolamné hádanky! A připojuji omluvu všem, koho mohla chybička zmásti - již je opravena a můžete spojovat puntíky, jak o život :-)

Od: Renata Šindelářová - 15.5.2008 - 21:30

Dobré cvičeníčko!!!! Potěšilo.

Od: jan novák - 2.4.2010 - 10:45

scičení
Ještě si potřebuji procvičit penys

Od: Michaela Wilhelmová - 2.4.2010 - 10:54

:o)
Nejdrive cvicte pravopis :o)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0333 s