Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníSalvador Dalí

17.05.2008   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zabývat se knihou o slavném surrealistickém malíři, napsanou Stanem Lauryssensem a nepoužít titul, jež považoval už on za vhodný při tvorbě, by mi přišlo jako rouhání. Publikace má plný titul Salvador Dalí – Skutečný příběh. Jistě, je to bestseller.

Do knihy lze nahlížet pokaždé jinak a vidět v ní leccos. Barvitou učebnici o chování a jednání prvotřídních uměleckých šíbrů, či jak se jim v knize říká "uměleckých poradců a investičních makléřů". Nebo dějepisnou studii o části života největšího surrealisty všech dob, jak sám sebe Dalí označoval. Můžete knihu číst jako prostou skládanku bohémského života, kdy „už ráno začal večírek“ (Kolej Yesterday, Michal Prokop). Jsem zvědav, co s tím materiálem filmaři udělají za mořem, když už se na něj chystají.

Je to lechtivé? Ano. Vzrušující? Jak pro koho. Zasvěcené? Ano. Odporné? Někdy určitě. Snad dokonce pravdivé? Sotva. Nezapomínejme, že držíme přiznání úspěšného obchodníka s umělcovými falsy. Tak nervy drásající? Ani náhodou. A celkově? Je to opravdu tak úžasná kniha, jak říká na její obálce Al Pacino, představitel Dalího v chystaném Niccolově filmu? Ano, ano, ano. O málokterém titulu lze říkat, že se čte skoro jedním dechem. A Stan Lauryssens je natolik zkušený, že věděl od prvního odstavce tohoto příběhu, že si staví dokumentaristický „pomník“. S přimícháním špetky slavných jmen, s bojem hrdiny, tedy sebe, s vlastním postojem k světu, s nezbytnou obrovskou porcí své lásky k &Spanělce Aně.

A všude číhá kníratý Salvador Dalí. Aby také ne, kniha je o něm. Jak se ale můžeme dozvědět z encyklopedií o umění a různých bibliografií, jak se dozvídáme z médií, říkám, že všude číhá asi génius, ale určitě veliký chlívák a podvodník, snad největší v umění 20.století. A bohužel otrok svých vlastních peněz. Uměl je udělat, o tom nikdo nepochybuje, ale neuměl je užít.

Den s Dalím je den ve cvokárně. Věta z úst Kapitána Moora, jednoho z Dalího poskoků.


slavná fotografie Dalího od Václava Chocholy


Stan Lauryssens se umí udělat tajemným. Důkladně vypozorovanou solí života ochutí své vyprávění a veřejnosti zároveň předloží i největší „průšvihy“ svého života. Chápající čtenář už chce nad ním blahosklonně přimhouřit očiska a vzápětí dostane mezi ně pecku. To když po několikáté se v knize cituje jeho životní a profesní moudro: Chytnout, zmáčknout, ždímat. Myslí se případný investor. Ale, co když není po ruce?

Uchýlím se ke konstatování Orsona Wellese. Svět umění je obrovský podvod.


Stan Lauryssens, Salvador Dalí - Skutečný příběh
vydalo nakladatelství Fragment, 2008
Zdroj obrázků: obálka a Lauryssens
www.fragment.cz, foto Dalího .eshop.respekt.czspisovatel Stan Lauryssens


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0367 s