Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníLétající Přízraky v přírodě

20.05.2008   Petr Veselý   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Milan Děžinský vstoupil do literatury koncem devadesátých let, kdy založil a redigoval studentský časopis Okruh. Ovšem potom se dal do psaní básní. V současné době díky pedagogickému vzdělání pracuje jako učitel angličtiny a překladatel anglických knih. Stejně jako za předposlední sbírku Slovník noci je i tentokrát nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii poezie se sbírkou Přízraky.

V pořadí čtvrtá autorova kniha básní nás zavede nejprve do světa snů a jejich imaginace, ale i do prostředí bezesných nocí. Ovšem jen na začátku.

Sbírka je rozdělena do tří částí a jednotlivé názvy korespondují s prvními básněmi v kapitole. Hned v počátku nás zastaví Noční hlídka, kde expozice tématu noci a nespavosti působí nejpatrněji a nejpříměji. Přesto i ve snadno pochopitelných příbězích občas zapochybujete, zda-li již kráčíte v projekci snu, anebo stále bloumáte ve svém pokoji. Čímž vás donutí zůstat neustále ve střehu, alespoň v první části.

Bohužel v druhé si postřeh příliš nepotrénujete. Nejrozsáhlejší prostřední část Božské stvoření je složena převážně z melancholických příběhů reflektujících babí léto, podzimní přírodu. Jestliže první část fascinovala autora Měsícem jako vševidoucím nočním hlídačem, v této části přichází na řadu stromy a jejich kůže a zemina, z níž rostou. Ovšem tu a tam se vyskytnou i básně přesahující tento tematický rámec, které vás probudí svou ne-obyčejností, například Hrabu se v hlíně, Nietzsche a Čára života. Poslední jmenovaná uzavírá druhou část a spíš než součást druhého celku tvoří překlenovací most mezi nocí, přírodou a poletujícími přízraky.

V třetí části se propojení přízraků se sny nedočkáte, i když jste ze začátku knihy mohli počítat s tímto logickým vyústěním. Místo děsivých stvoření zaujmou vzpomínky. Poslední část Přízraky není dlouhá a tvoří ji pouhé čtyři básně. Těžko tady najdete nějaký konkrétní jednotící motiv nebo společné téma. Spíše působí jako průřez tématy, jež v knize už zazněly – sny, příroda a samota. Sbírka tak asi zklame všechny, kdo očekávali děsivé výklady snů Děžinského plné přízraků a různých potvor. I přes drobná odskočení od tematických konceptů, které jsem však rád uvítal, představuje sbírka a její básně harmonii, o kterou možná sama příroda bojuje.


Milan Dežinský, Přízraky
Vydalo nakladatelství Host
Zdroj foto: www.nakladatelstvi.hostbrno.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0372 s