Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníPříběhy Darrena Shana aneb dovedně maskovaný horor

24.11.2003   Milan Nerad   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Je to takovej drsnější Potter,“ prohlásil knihkupec, když jsem v ruce sevřel první z příběhů Darrena Shana a zeptal se, co od něj mohu očekávat.

Ke knize s fialovou obálkou, uprostřed které se usmívá chlupatá tarantule, jsem z počátku i přes četná doporučení přistupoval se značnou nedůvěrou. Drobná poznámka na zadní straně obálky upozorňující čtenáře, že je vhodná až od dvanácti let, na mé tváři vyloudila pobavený úsměv. To jsem ještě netušil, do čeho jdu, protože bych klidně přihodil i dva roky navíc, přestože Darrena Shana si náležitě vychutnají až mnohem starší čtenáři.

Madame Okta nás zavadí do malého městečka, kde se čtveřice kamarádů pokouší zabít nudu probíhajícího školního roku. Očekávaným vysvobozením by mohla být nečekaná návštěva kočovného cirkusu, který se utáboří nedaleko. Jenže nic není tak snadné, jak to zpočátku vypadá. Když chlapci vyrazí na jeho návštěvu, jsou s úsměvem vykázáni ven, jelikož noční představení jsou určena výhradně pro dospělé. Z potulného cirkusu se totiž vyklube panoptikum zrůd, kteří jsou předváděni přihlížejícím, ochotným zaplatit za pohled na jejich znetvořená těla.
Kamarády však něco podobného nemůže odradit. Naopak výše uvedené skutečnosti pouze podnítí jejich zvědavost a odhodlání dostat se na představení za každou cenu. Nakonec jim však nezbývá nic jiného, než aby si „poctivě“ koupili vstupenky. Bohužel vysoké vstupné umožní návštěvu panoptika pouze dvěma vyvoleným, mezi kterými z pochopitelných důvodů nechybí Darren Shan. Po náročném představení, kdy slabší jedinci upadají do mdlob se odcházející chlapci rozhodnou, že by nebylo špatné přinést dvěma přátelům alespoň nějaký neobvyklý suvenýr. Nečekané setkání s jedním z obyvatel panoptika však navždy změní jejich další osudy a Darren se ocitá před těžkou volbou – životem svého přítele nebo svou rodinou.
No a to je ve stručnosti obsah první knihy o Darrenu Shanovi. Pokusil jsem se nastínil její obsah a zároveň příliš nevykecat, protože závěrečné „rakvičkové“ finále si každý musí vychutnat sám. Autor totiž staví na atmosféře plíživého strachu, zbavené zbytečných popisností - mimo různých hrůzných výjevů z panoptika:-) – a tak po rychlém přečtení útlého svazku většina čtenářů sáhne po dalších dvou pokračováních, které u nás zatím vyšly.

Ve druhém díle Darren Shan již jako Upírův pomocník ve společnosti svého učitele jako účinkující v panoptiku opouští rodné město. Velkou oporou při poznávání nového kočovného života mu je hadí chlapec Evra, ale ani on nedokáže zlomit Darrenovu nechuť k pití lidské krve. Mladý Shan však i přesto odhodlaně pokračuje ve svém výcviku až do chvíle, než se okolo cirkusu začne potloukat skupina ekologických aktivistů, kterým se nelíbí, jak krutě tu zacházejí s převáženými zvířaty a pokusí se je osvobodit..
Přestože autor při vyprávění několikrát upozorní, že pokud by se hrdinové někde rozhodli jinak, mohli ještě zabránit děsivému krveprolití a čtenář jeho varovaní nebere příliš vážně, závěrečná jatka ho asi zaskočí stejně jako mne…

V dalším pokračování Darrenových příhod tentokrát zavítáme společně s hlavním hrdinou do městské kanalizace, ze které se zásluhou řadění pomateného vampýra stanou Krvavé chodby. Nemůžu říci, že by tento díl byl nějak výrazně horší, než oba předcházející, ale prostě se mi z nich líbil nejméně. Shan se dozvídá spoustu užitečných informací o uspořádání světa, kterému vládnou upíří klany a jejich vzájemné „skryté“ válce.
Čtenář se tedy společně s hlavním hrdinou zjišťuje zajímavé věci, na kterých bude autor stavět v dalších příhodách malého upíra, leč děj samotný se tentokrát odehraje bez většího překvapení a prolité krve, takže jedinci namlsaní závěrem z Upírova pomocníka tentokrát přijdou zkrátka. No nic, alespoň se všichni můžeme těšit na Upíří horu, která má vyjít v počátkem příštího roku…

Dlouho jsem si lámal hlavu, jak závěrem nějak rozumně zhodnotit tři přečtené knihy. Albatros podsouvá našim mladým čtenářům naprosto regulérní horor, maskovaný za jednobarevné infantilní obálky s pavoučky, vlky a podobnou veselou havětí.
Pro všechny, kterým přijde zajímavá myšlenka, jak mladý upírek jde poprvé otestovat nově získané schopnosti na dětské hřiště i hokejový zápas skončí spoustou zlámaných kostí, jsou příběhy Darrena Shana jasnou volbou, která nemůže zklamat.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Lucka - 4.6.2004 - 16:15

Madame Okta a Upírův pomocník
Knihy madame Okta a Upírův pomocník se mi líbili až moc teď se pokousím sehnat třetí díl Krvavé chody. Zaujala mě první kapitola z Krvavých chodeb, která byla ještě ve druhém díle. Jsem napjatá jak to dopadne!!!

Od: Chesterry - 27.6.2005 - 15:18

:)
Ať jde o Madame Oktu, Upírova pomocníka, Krvavé chodby nebo o Upíří horu, každá z těch knížek mě zaujala tak, že jsem se od ní nedokázala odthnout, ať jsem dělala, co jsem chtěla!Člověka to pořád nutí číst dál, co se tam stane!Takže lidem, kteří mají rádi upírské povídky, jen si to kupte!Stojí to vážně za to!,))

Od: Dracula - 3.3.2006 - 19:09

Hledám 5. díl příběhů Darrena Shana.
Velmi mě zaujali knihy Madame Octa, Upírův pomocník, Krvavé chodby a Upíří hora. Ted´ sháním 5. knihu Zkoušky smrti, která nejspíš ještě nevišla. Jestli někdo víte kdy by měla vyjít, napište mi prosím na můj e-mail.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0294 s