Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 30.9.2023, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13526
Komentářů: 11387


MěřeníVidět srdcem svým...

27.05.2008   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Herečka a vynikající dabérka Gabriela Vránová se nesmazatelně zapsala do podvědomí diváků neempatickou a trochu hysterickou učitelkou Hajskou v seriálu My všichni školou povinní. Sama význam této role nepřeceňuje, naopak se dlouhodobě snaží, aby se veřejnost seznámila i s jinými oblastmi její umělecké činnosti

Odmalička milovala knížky, které jitřily její fantazii a touhu po poznání. Lásku k poezii zdědila po otci, učiteli a jednom z nejnadanějších lyrických básníků třicátých let dvacátého století J. V. Vránovi. A k ní se utíká i dnes. Pomáhá ji překonávat křivdy a bolístky, ale nezanevře na ni pochopitelně ani ve dnech šťastných. Její vztah k poezii plně vystihují verše jejího tatínka: „ Básník? Je ve všech skrytý v nás, jen míra milosti různá.“ A i když ani dnes poezie nepřitahuje davy, snaží se malými drobečky její popularitu posílit. Chtěla by v televizi prosadit seriálek o poezii s poezií, úspěšná byla s podobnou aktivitou v rozhlase. Ale pro své oblíbence, Jana Skácela, Otokara Březinu, Vítězslava Nezvala, Jana Nerudu, Josefa Václava Sládka a další, by si přála mnohem větší prostor. Ale nevzdává se. Jezdí se svými přáteli, např. K. Englichovou, a jejich koncerty obohacuje recitací, připravuje Poetické salony, jinými slovy, snaží se bojovat (s větrnými mlýny?).

28. května vystoupí v kině MAT s pořadem „Vidět srdcem svým...“ V programu kromě vyprávění o milovaných básnících a přednesu jejich veršů uvidíte poetické filmové klipy Ondřeje Kepky a uslyšíte ukázky z rozhlasového seriálu Moji milí básníci, který vyšel na dvoj CD ve vydavatelství Radioservis. Hostem Gabriely Vránové je tentokráte básník a sólový flétnista Jan Riedlbauch. V předchozích Poetických salonech, které volně navazují na pořad Magnetický vítr, se jako hosté představili publicista Jan Petránek, kytarista Miloslav Klaus, mezzosopranistka Andrea Kalivodová a Otakar Brousek

Velice činorodá Gábi, jak ji nazývají přátelé, svoji hereckou kariéru spojila s divadlem Na Vinohradech, kde vynikla v převážně charakterních a dramatických ztvárněních - Maryša, Nora, Plajznerka.
Televizní diváci si ji pamatují z historické fresky F.L.Věk nebo ze seriálů Sňatky z rozumu, Chalupáři či My všichni školou povinní.
Velice si cení prestižní ceny Prix Bohemia za herecký rozhlasový výkon a Křišťálové růže za recitaci. Svůj hlas propůjčila slavným M. Monroe, C. Deneuve, L. Taylor a J.Moraue. Spisovatelský talent zúročila v knížce Magnetický vítr, jež se dočkala již druhého vydání.
V současné době vystupuje v Divadle U Hasičů v detektivní komedii Vila s věcným břemenem, kde ztvárňuje roli Laury Delemar a v Divadle Na Vinohradech v představení Benefice Gabriely Vránové.


Pořad Vidět srdcem svým... se koná 28.5.2008 ve 20.30 hodin v kině MAT, Karlovo náměstí 19, Praha 2

foto: www.gabrielavranova.com
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0496 s