Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 1.12.2021, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů:
Registrovaní čtenáři:
Publikovaných článků:
Komentářů:


MěřeníNasajte atmosféru EXPO před padesáti lety

19.06.2008   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Autoři výstavního projektu Bruselský sen se rozhodli návštěvníkům co nejplastičtěji zprostředkovat atmosféru roku 1958. Tehdy se konala světová výstava EXPO v Bruselu, kde hlavní cenu Zlatou hvězdu získal Československý pavilon. Galerie hlavního města Prahy nyní nabízí možnost vrátit se o padesát let zpět a vychutnat prostředí dávného projektu.

Výstavu autoři rozčlenili do dvou částí. V počátku na vás dýchne atmosféra poststalinisticko-gottwaldovského období, kterou přiblíží zejména fotografie a autentické exponáty tehdejšího pavilonu. Hmotné ukázky tehdy představovaly objekty Atomia (skulpturální stavba pracující s tvaroslovím dobově aktuální atomové tematiky) a Le Corbusieurův pavilón firmy Phillips. Velmi poutavý a progresivní prvek představuje sklo, které pochází z kolekcí realizací z Uměleckoprůmyslového musea v Praze nebo Kotíkova vitráž. „Nabídneme divákům maximum informací ve vizuální podobě. Rádi bychom prostřednictvím velkoplošných reprodukcí záběrů z expozice evokovali emotivní prostředí pavilonu a mistrné využití scénických prostředků – kontrast světla, tmy a světelné akcenty na skupiny exponátů, modelace pohybu návštěvníků – které bylo pro naši expozici typické,“ popisuje koncept kurátorka výstavy Daniela Kramerová, která je společně s Vandou Skálovou autorkou projektu.

Druhá část výstavy zobrazuje životní styl 1. poloviny 60. let, který v mnoha oblastech znamenal obrat - masové rozšíření televize a vlivu médií, emancipace, domácí spotřebiče, nové způsoby trávení volného času, to vše zásadně změnilo tvář doby. Realizace z oblasti užitého umění a průmyslového designu i ukázky z běžné produkce zde naleznou své zastoupení. Hledání tzv. bruselského stylu proběhne v jednotlivých oblastech od architektury, výstavnictví přes obory užité tvorby (sklo, porcelán, keramika, textil, nábytková tvorba, grafický a průmyslový design). Důležité místo zaujímá soubor nábytku, textilií, skla a porcelánu, který úspěšně prezentoval Československou republiku i na následujícím XII. trienále užitého umění v Miláně v roce 1960.


Návštěvníci výstavy mají možnost zakusit to podstatné ze „zázračné výstavní prezentace“ tehdejšího strojírenství, historie, vědy a písemnictví, užitého umění i převratné Laterny Magiky. Expozice je zároveň seznámí i s každodenním životem v Československu druhé půlky 50. let a počátku 60. let,“ říká jedna z kurátorek výstavy Daniela Kramerová.

Nezbytnou součást výstavních projektů tvoří i doprovodné programy a Bruselský sen není výjimkou. Vybrat jste si mohli např. z:
kino Světozor - přehlídka filmů z počátku 60. let, bývalá restaurace PRAHA EXPO 58 - vysílání stylizovaného programu pražské Radio.

Městská knihovna - poslechové pořady s názvem Hudba v časech Expo se známými hudebními publicisty Alešem Opekarem a Radkem Diestlerem.

Soubor divadla Laterna magika připravil k Bruselskému snu představení CODE 58.08.
Městská knihovna - představení BLACKMOONS - extrémní klauniáda.

Stejně, jako k jiným výstavám, pořádá Galerie tematické přednášky, zejména pak 25. června setkání s pamětníky přípravy, realizace i samotného provozu československé expozice v rámci Světové výstavy EXPO 58 v Malém sále Městské knihovny.

Výstava se koná od 14. května do 21. září v Městské knihovně v Praze (síň patřící GHMP) a poté se přesouvá do Moravské galerie v Brně na období 21. listopadu – 1. března příštího roku.

Více o projektu na www.expo58.info.
Zdroj a foto: www.expo58.info (nahoře - Atomium; dole Philips)
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jindřiška - 28.6.2008 - 11:44

je to docela průser. ale věci zde vystavené už jsou považovány za starožitnosti. hned se vrhnu na půdu aspoň se podívat, jak moderně byla vybavena tehdy naše domácnost. lustry, potahové látky - gauč - to je špica ještě dnes :), budíček jsem taky poznala :)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0195 s