Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek má Petr 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníKarikaturista Jiránek sedmdesátníkem

17.06.2008   Jindřiška Kodíčková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Typická kresebná zkratka doplněná stejně úsporným verbálním vtipem, je to, co nás již půl století okouzluje. Jiránkův rukopis je nezaměnitelný, laskavý, břitký i humorný, však posuďte sami: „ Silueta náhrobku doplněná textem: Zde leží zasypán umělými hnojivy zdravý selský rozum.“


Galerie La femme Vladimíru Jiránkovi připravila narozeninovou párty v podobě výstavy kreseb a grafik, které alespoň částečně mapují umělcovu cestu. Narodil se 6. června 1938 v Hradci Králové a vystudoval novinářství na filozofické fakultě pražské Univerzity Karlovy. Celým životem se prokreslil a jeho karikatury se staly pro český národ přímo symbolickými. Spolupracoval s řadou časopisů, např. Dikobraz, Mladý svět, Literární noviny a Živa. V posledních letech pravidelně přispíval do Lidových novin, Mladé fronty DNES, Hospodářských novin a Reflexu. Dokáže každodenně aktuálními kresbami výstižně glosovat veřejný život.

Nejen vtipy živ je Jiránek, ale i ilustrace knih mají obrovskou vypovídající hodnotu. Jen namátkou otevřeme knížky Jak jsem bránil přírodu (J. Velek, 1980), Parkinsonovy zákony (C. N. Parkinson, 1984), Zákaz vjezdu do ráje (J. &Stroblová, 1987), Příběhy pro dvě nohy (J. Velek, 1988), Život jako štafeta (J. Marhounová, 1988), Sen a snění (M. Černoušek, 1988), Cesty a poutníci (J. Vácha, 1989), Stará dáma se baví (L. Vaculík, 1990).

Je autorem jedenácti knih kreseb, např.: Všichni jsem demokrati (1992), Omilovánky (1995), Doktorská knížka (1997), Zakázaný Jiránek (1998). Pracoval i jako scénárista a režisér, vytvořil řadu krátkých filmů, jež byly mnohokrát oceněny. V roce 1998 získal cenu Karla Poláčka v kategorii "Humor moudrých".

Vtipná výstava, které porozumí všichni, skotský dudák, český skeptik i německá selka, je v Galerii La Femme přístupná divákům od 9. do 28. června. Obohacují ji i zastřené až snové olejomalby jeho mladšího bratra, grafika a malíře Miroslava Jiránka.

A ještě jeden psychiatrický vtípek na závěr„Ne, pane Hovorka. Dnes žádné výpravy do dětství! Minule jste se posral.“

Foto: autorka

Oslavenec s mladším bratrem Miroslavem


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0382 s