Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníTajemství Barunky Panklové

25.06.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zatímco život, ale hlavně dílo Boženy Němcové, jsou zmapovány a interpretovány téměř vyčerpávajícím způsobem, otazníky nad jejím původem zůstávají. Čím více indicií a dokumentů se objeví, tím větší mlha dohadů zahaluje skrytou pravdu.


Jak říká sama autorka knihy, Helena Sobková, pokud se nenajde ten zásadní chybějící dokument (pokud vůbec existuje), tak tajemství B. N. nikdy nerozluštíme. Pro nás současníky to nemusí být žádná tragédie, na významu Němcové pro český národ i jazyk to nezmění nic. Přesto, každá záhada láká a povzbuzuje zvědavost. Historika zase inspiruje k bádání a novým interpretacím. Samotnou citlivou Němcovou asi nejasná identita sžírala, možná unavovala a vysilovala, možná nabíjela energií. To se asi nedozvíme, stejně jako okolnosti jejího narození.

Po přečtení knihy nutně nabudeme dojmu, že od záhadného početí zainteresované osoby dělaly vše, aby celá záležitost zůstala utajena. Téměř detektivní pátrání v archivech, matrikách, školních knihách to potvrzuje. Tolik nejasností, chybějících údajů, dodatečných vpisování, zápisů nekorespondujících s běžnými zvyky... na důmyslné zakrytí identity Barunky se šlo s ďábelským umem. Když pomineme určité klepy (co je na nich pravdy?) táhnoucí se okolím Starého Bělidla, nic konkrétně hmatatelného, co by s konečnou platností odpovědělo, dosud nemáme.

A tak nezbývá než kalkulovat, domýšlet se, zabývat se zapomenutým, hledat chybějící útržky mapy vedoucí k pokladu. Zpochybňovat 4. únor 1820, uváděný běžně jako den narození. Pátrání H. Sobkové naznačuje, že se mohla narodit už v roce 1816. Mohla, ale nemusela. Těch alternativ se nabízí mnohem více. Souvisí také s tím, na koho se zaměříme jako na potencionální rodiče. Pradlena a panský kočí Pankl to už asi nebudou. Možná, že dosud logické hledání v okruhu zaháňských kněžen, se v budoucnu ukáže jako zavádějící, svazující. Zkušený kriminalista by řekl, že podezřelí jsou všichni a proto je třeba věnovat stejnou pozornost všem. Možná zaháňské zaměření zakrývá jiné varianty. Bohužel k nim nejsou žádné vstupní indicie, které by nový směr pátrání alespoň naznačily. Zatím to vypadá, že případ B.N. zůstane pomníčkem.

Ať byla matkou spisovatelky kněžna Paulína, nebo někdo zatím unikající pozornosti, nic to nemění na prožitém a již skončeném životě, který byl obrovským přínosem pro českou kulturu. Zároveň kniha nahlíží za zavřené dveře šlechtických alkoven a dokazuje, že s morálně křesťanskými zásadami si šlechta velkou hlavu nedělala. Penězi dokázala zajistit mlčenlivost okolí i dokumentů...

Jen by mě zajímalo, jak vysvětlili emočně vnímavé, vzdělané a inteligentní dospívající dívce, že její věk se najednou o tři roky odlišuje? A jak to ona přijala? Určitá trpkost prolíná její tvorbou, občas ji zakrývají nánosy šťastných vzpomínek, jindy břitce šlehá do sociálně rozdělené společnosti. Její hrdinové hledají odpovědi na podobné otázky, které trápí i autorku. Jsou její záseky autobiografické, vypráví příběhy své? Ztráta identity, prožívaná tím intenzivněji, čím je člověk starší, nevyvolává příjemné okamžiky. Rozpolcení osobnosti a hluboké rozčarování z nemožnosti najít ukotvení v pomyslné genetické architektuře. Nebo pravdu svého narození znala a mlčky respektovala osud?

Otázek je příliš, ani kniha na všechny není schopna zatím odpovědět. Vyjadřuje ale zasvěcenou znalost nejen života B. N., ale i společnosti první poloviny 19. století. Vidíme život na zámku realističtěji, nezakrytý hebkým mušelínem líbivě nedostižné pohádky. O to více v nás klíčí závažná otázka: kolika dětem byla dána nová identita? Nebýt toho, že z malé, „matkou“ nemilované Barunky vyrostla slavná spisovatelka, nikdo by se čachry kolem jejího narození nikdy nezabýval.

Druhá část knihy, Portrét Boženy Němcové, sleduje její klasicky krásnou tvář na známých obrazech. Její výraz zrcadlí ne právě šťastnou cestu životem. Výpovědi malířů i objednavatelů, tyto střípky opět dotvářejí kousíček nepoznané osobnosti autorky nesmrtelné Babičky.

Sobková Helena: Tajemství Barunky Panklové, Portrét Boženy Němcové
Vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2008

Zdroj foto:
www.paseka.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0369 s