Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníHeboučká, jemňoučká, mlaďoučká…

03.07.2008   Michaela Wilhelmová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kdo se stane první dámou? Kdo zazpívá prim? V hudbě jde občas o víc, než si myslíte. A o místo přední operní pěvkyně se můžete drát i v případě, že jste ještě zpívat ani nezkusily. Ostatně, Impresário ze Smyrny má k výběru trochu jiná měřítka.

Divadlo na divadle. Tak lze nazvat hru Impresário ze Smyrny z pera Carla Goldoniho, s vynikajícím Petrem Nárožným, rozkošným Stanislavem Zindulkou a nabubřelým Casanovou Ondřejem Vetchým. Ve hře však mají ženy hlavní slovo. Slovo trochu nafoukané, zpěvavé a hysterické. Kristína Farkašová alternují s Ladou Jelínkovou v roli rozkošnické, krásné a charismatické dívky Lucrezie, která touží – stejně jako její sokyně – o post první dámy v operním sboru. Trochu paradoxně jde však jen o peníze a slávu, ačkoliv zpívat vlastně nikdy nezkusila. V tom mají starší spolupěvkyně výhodu. Výhodu v nevýhodě. Konkurence sice zpívá, ale že by to uměla…

Nechybí ani vrchní chytrák, těžící z každé situace kousek. Petr Nárožný hraje vždy všechny postavy podobně, ale dobře. Hrabě Čipera mu sedne na míru. Ženy mu podléhají, protože má moc, a on toho s radostí využívá. Nečekejme však čiře zápornou postavu, hrabě není zlý. Jen umí výtečně využít situace a šarmu k vlastnímu zisku. Ať již peněžnímu, nebo sexuálnímu.

Pozdvižení nastává s Turkem Alim ze Smyrny (S. Zindulka), přijíždějícím s obchodním záměrem. Stařík Ali podlehne kouzlu opery a rozhodne se, že tento výdobytek musí mít i Smyrna. Rej o prestižní místa začíná. Místo hlasu však vítězí bujné poprsí a přítulnost. Stařík sice sotva dýchá, ale dívčí tělo za vzchopení ještě stojí. Však i titulek je jen pouhou citací jeho nejoblíbenější věty.

Vtipná, živá hra přináší pod pěknou slupkou komedie i kolektivní příběh o přeceňování sebe sama, vlastní neschopnosti, naivitě i ztracených iluzích. Goldoni, přestože patří k nejznámějším autorům her pro divadelní prkna (a zajistil si i místo ve školních osnovách), nebývá hrán příliš často. Světlou, ba přímo zářivou výjimku tvoří Sluha dvou pánů hraný v Národním divadle. Pražský Činoherní klub nabízí proto i další z her, méně známou, decentnější, ale i tak zdařile vtipnou. A s komornější atmosférou, nežli velkolepé Národní divadlo.

Impresário ze Smyrny – hraje Činoherní klub, Ve Smečkách 26, Praha 1
Hrají: Hrabě Cipera /Petr Nárožný, Carluccio, zpěvák /Ondřej Vetchý, Ali, Turek /Stanislav Zindulka, Lucrezie, zpěvačka /Kristína Farkašová, Lada Jelínková, Tonina, zpěvačka /Nela Boudová, Annina, zpěvačka /Dana Černá, Pasqualino, zpěvák /Jaromír Dulava a další.
Režie: Ladislav Smoček

Foto: cinoherniklub.cz (více informací o vstupenkách i hře tamtéž)Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0417 s