Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníVše změnil jediný lok

27.06.2008   Jindřiška Kodíčková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Vše, co jsem prožil, mě naučilo být vděčný. Za každé svítání, za každý koncert, kdy mám sílu lidem dávat své umění, za každý obraz, který mohu namalovat, za všechny běžné věci, které jsem dlouhou dobu nemohl vykonávat a které pro mě byly největšími sny – za každý hlt, který mohu polknout, za každé sousto, které posílí mé tělo.“


Richard Pachman, skladatel, zpěvák a malíř, se po tragickém omylu, kdy se z lahve Dobré vody napil žíravého louhu, podíval na druhou stranu života. Úspěšná kariéra byla náhle přerušena, začal dlouhý boj o život. Zážitky z tohoto neradostného a dramatického období popsal v autobiografii Jak chutná bolest. Sám říká, že: „kniha je spíše o uvědomění si, jak je zdraví křehké a vzácné a o nutnosti silné psychiky u jakéhokoliv zdravotního problému.“ Takže mottem je okřídlené, zde o to více pravdivé: Co tě nezabije, to tě posílí. Možná i tato zkušenost přispěla k tomu, že jeho skladby jsou usměvavější, procítěnější, vroucnější a pokornější, že obrazy vyzařují zvláštní pohodovou, pozitivní energii, kterou vnímaví jedinci okamžitě rozpoznají. Do obou, skladby i obrazu, vkládá svou duši a pocity, jež vyjadřuje tóny a barvami.

V současné době Richard Pachman vystavuje v galerii Art centre G spolu s M. Kotkovou své energií nabité obrazy. V jeho tvorbě převládají velká plátna s dominující oranžovou barvou, jež inspiroval západ slunce. Temně modrá, protipól jasnému slunci, ukotvuje a zpevňuje nejen barevnou kompozici, ale i vyzařující vibrace. Rád ztvárňuje odlesky slunce na vodní hladině, častým námětem se stala krása květin i památky starého Egypta. Procházky křivolakými uličkami magické Prahy též zanechávají stopy v jeho výtvarném díle. V poslední době se věnuje abstrakci a fantazijním velkoplošným obrazům, maluje i obrazy na zakázku do konkrétních interiérů.

Teprve když se na obraz podíváme, probouzíme ho k životu a on dokáže vyprávět svůj příběh. Pro obraz (ale i malíře) je důležité oslovit právě toho, s kým bude korespondovat, s kým bude obdobně naladěn. Pokud hledáte něco, co pohladí vaši duši, co potěší, navštivte galerii Art Centre G v Tomášské ulici poblíž Malostranského náměstí a prohlédněte si komorní výstavu „Když duše zpívá“.
 
Art centre G, Tomášská 7, Praha 1: Výstava R. Pachmana a M.Kotkové „Když duše zpívá“

foto:
www.pachman.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Tomas Chmel - 20.7.2008 - 16:10

Richard Pachman
Gratuluji k článku.Jeho tvorba, jak v malování i v hudbě je úžasná.Vše co dělá má velký náboj energie.Přeji Richardovi Pachmanovi hodně úspěchů, lásky i zdraví.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4586 s