Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 21.9.2023, svátek má Matouš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13511
Komentářů: 11387


MěřeníJeho příběh. Beze slov. V obrazech

08.07.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zemřel génius českého filmu.
Najednou bylo jasně vidět, že tu není.
Ale že to nikoho nezarazilo mnoho let předtím.


Vnitřně složitá osobnost i mimořádně působivý režijní rukopis Františka Vláčila se nesmazatelně zapsaly do historie filmu i srdcí diváků. Bohužel lidský (ne)vděk je zvláštně nestálý, a jakoby čekal, až člověk zemře. Teprve pak mu dovolí stát se opěvovaným velikánem. Básník a filosof stříbrného plátna, jak je Vláčil nazýván, se sice ocenění dočkal na počátku devadesátých let, ale to už neměl moc sil k návratu.

Souběžně s výstavou Zápasy na Pražském Hradě vyšla i knížka Podobenství o Františku Vláčilovi. Autorka &Sárka Horáková se pokusila představit a koncipovat biografii Vláčilovými prostředky: tedy beze slov (to se v případě knihy může zdát málo pravděpodobné a rozporuplné), prostřednictvím expresivních poetických střípků, nálad, útržků filmových obrazů, filosofických úvah, stylizace..., a vznikl, obrazně řečeno, lyrický dokument osobnosti podle Markéty Lazarové.

Skutečně, dílo je rozděleno do šestnácti kapitol-obrazů, sedmnáctý „vypráví“ sám Vláčil. Objevují se básnické podtituly, citace z rozhovorů i publikovaných textů, vzpomínky pamětníků. Jakoby kamera zabírala tu detailně, tu z mlhavé dálky celičký život, jeho sílu i pomíjivost, pravdu i lež, touhu i zklamání, otázky i odpovědi. Jakoby zabírala osobní drama člověka, jenž neustále bojuje. Boj posilující i úlevný, boj, který zabíjí. Boj. S představami o díle. S jeho realizací. S nepřízní osudu. S režimem. S alkoholem. Sám se sebou. S šedými vlky. Neustále vyjí, jsou všudypřítomní.

Zpracování je doplněno černobílou fotogalerií – portréty režiséra i snímky z jeho realizací, vzpomínkami přátel, stručnou filmografií a ještě stručnější oficiální biografií.

Celým dílem prolíná touha zmocnit se Vláčila jinak, než je běžně v životopisech zvykem. Toto zvláštní pojetí můžeme považovat za poctu geniálnímu režisérovi. Za osobitou formu, jež se snaží v první řadě respektovat průkopnické dílo Vláčilovo. Tím se však samo stává průkopnickým v oblasti žánru životopis. Třeba i toto bylo cílem autorčiným.

František Vláčil se narodil 19. února 1924 v Českém Těšíně. Po gymnáziu vystudoval na Filozofické fakultě Masarykovy Univerzity v Brně dějiny umění a estetiku (1945 – 1949) a současně pracoval, působil v brněnské skupině loutkového a kresleného filmu a ve studiu populárně – vědeckých naučných filmů. V rámci vojny se dostal do Československého armádního filmu, který se mu stal tovaryšskou filmařskou školou. Jeho talent nezůstal utajen a otevřel mu dveře do Filmového Studia Barrandov. Hned jeho první hraný film Holubice získal uznání, vřele byla přijata i Ďáblova past. Ovšem když se řekne Vláčil, zcela určitě se vybaví Markéta Lazarová, výjimečná historická freska. Následovalo Údolí včel (nejen o náboženském fanatismu a nejen ve středověku) a první režisérův barevný film Adelheid, psychologický příběh z poválečného období. V době normalizace se věnoval dokumentům, ale i zde prokázal svůj talent – Praha secesní dostala hlavní cenu na pařížském festivalu. Později se ve filmu Dým bramborové natě podíval do duše stárnoucího lékaře a ve Stínech horkého léta se vrátil k problematice poválečné doby. Mágem a Pražským Odysseem se v podstatě rozloučil. Umírá 27. ledna 1999 v Praze na následky zlomeniny krčku.

Horáková &Sárka, Podobenství o Františku Vláčilovi
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2008
Foto: www.xyz-knihy.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.9693 s