Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 9.6.2023, svátek má Stanislava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníKoule jako počátek nekonečna

10.07.2008   Jindřiška Kodíčková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Obdiv a lásku k „magické kouli“ jako archetypu vesmíru, země, života, která se stala motivem jeho plastik, získal patrně již v raném dětství, kdy se svým dědečkem často sedával na půdě, kde si povídali o vesmíru i věcech pozemských, pozorovali hvězdy, oblohu ...“
řekla o svém otci, keramikovi Svatoplukovi Vaněčkovi, jeho dcera. Výtvarný talent byl brzy rozpoznán a od té doby jeho ruce z hlíny modelují a ztvárňují celý svět. Kouzlo tvárné hlíny ho provází již od studií na střední keramické škole: „ Hlína v sobě spojuje všechny živly naší planety-zemi, vodu, vzduch i oheň. Má měkkou duši a každý, kdo ji držel, hnětl, tvaroval, to ví. Je blahodárná.“ Vaněček ví, o čem mluví. Sám handicapovaný, hlínou léčí sebe, ale i své svěřence, dnes seniory v ďáblickém domově. Dokáže se zářícíma očima vyprávět, jak dědečci a babičky, kteří celý život těžce pracovali, mozolnatýma rukama, přivyklýma dřině, dokáží z hlíny vytvořit velice dokonalé a jemné artefakty. Věří, že v každém člověku je skryt, někdy hodně hluboko, výtvarný cit. Jeho úkolem je pomoci ho hledat. Právě v tom vidí jeden ze smyslů arteterapie, již se celoživotně věnuje. Nikoli pouze rozhýbat ztuhlé ruce, ale probudit zájem a nový smysl života.

V poslední době jeho keramická tvorba stále více a více směřuje k ztvárnění prvotního, tedy jedinečného tvaru tvarů - koule. Neustále hledá jeho výtvarný i filosofický smysl a toto prosté těleso vychází z jeho rukou v nekonečných obměnách a variantách, jakoby v sobě koncentrovalo celý kosmos. To, co objímá, určuje i naplňuje. Počátek, průběh i konec. Konec, průběh i počátek. Nekonečno.

Dílo Svatopluka Vaněčka si mohou milovníci prostých, a proto velice krásných věcí, prohlédnout do konce července v patiu hotelu Leonardo v Praze. Umístění Sluncí, vajíček, Zemí, maličkých buněk... celých galaxií v unikátním prostředí stavby s bohatou historií je více než symbolické. Ponor do magického světa vševýznamové koule je zde umocněn i příznačnou instalací, na hlíně porostlé huňatým travnatým kobercem. Až si i vy odnesete tu svou kouli, najděte ji v interiéru nebo venku to nejlepší místečko. Určitě si to zaslouží.

Svatopluk Vaněček (1953), absolvent Z&S pro děti s vadami zraku, SP&S keramické v Bechyni a PDF UP v Olomouci. Získal titul Mistr uměleckého řemesla v oboru keramika. Prošel výcvikovým programem arteterapeutické práce s hlínou. Jeho životním posláním se stala pomoc hanicapovaným lidem, od dětí po seniory. Nyní pomáhá dodat alespoň trochu naděje a radosti obyvatelům Domova pro seniory v Praze-Ďáblicích.

Prodejní výstava keramických objektů „Koule Svatopluka Vaněčka“
Hotel Leonardo, Karolíny Světlé 27, Praha 1
Výstava je otevřena denně do konce července

Foto: autorkaKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0477 s