Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.11.2023, svátek má Zina 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13619
Komentářů: 11402


MěřeníPo stopách Vinnetoua III – Ulcinj

16.07.2008   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vzpomenete si na souboj mezi Vinnetouem a Velkým medvědem? Či přepadení vozů v Old Shatterhandovi? Pokud ano, vzpomněli jste si i na prastaré město Ulcinj v Černé hoře. Hned vedle něj se totiž tyto scény natáčely.

Nejjižněji po pobřeží Černé hory narazíte na menší město, které již ani nevypadá, že mohlo kdy v historii tohoto kouta světa zastávat významnou roli. Maličká historická část na těžko přístupném útesu s charakteristickými cihlovými domky (viz. Foto v ikonce) a muzeem však kdysi zažila mnohé. Strategický opěrný bod se stal útočištěm i dobyvačnou modlou nejednoho národa. Kdo měl Ulcinj, měl i strategickou výhodu.

Jako první tyto krajiny obsadili Ilyrské kmeny. Zanechali po sobě památky, které najdeme v muzeích na půlce Balkánu. Dobu bronzovou nahrazuje střemhlavý útok Římanů. Do našeho letopočtu zbývá ještě celých dvě stě let. V dobách, kdy u nás kypěla gotika, spadá celé území i s městečkem pod srbskou vládu. A jako většina jižních měst, i Ulcinj pozná silnou ruku Turků, kteří jej obsadí a nastolí v zemi muslimský režim.

Dnes upadá významné město v zapomnění. Do historické části se turista může vyškrábat po strmých předlouhých schodech. Je útulná, malá, uhlazená a v rozpařeném panelovém městě skýtá krásný odpočinek. Příjemné restaurace nabízí posezení i výhled na nekonečné moře. A vám se ani nechce zpět dolů, pod útes, do toho mumraje plného lidských těl, pálivého slunce a chaotických obchůdků.

V létě je snad nejdůležitějším místem městečka pláž. Nalézá se hned vedle schodů k památkám a kopce, kterým stoupá moderní město. Je to kontrast (viz. fota dole) doby – dva svahy, dvě éry. Pláž ale návštěvníka nepotěší. Ač to zní hrozně, nevejde se na ni. Tělo na těle, ručník na ručníku, slunečník na slunečníku. Horší, než třicetistupňová vedra v pražských tramvajích. Máte pocit, že neskočíte-li okamžitě do moře, zemřete vedrem. Ale jakmile zříte tu nepřebernou lidskou chumláž, která v sobě postrádá jakékoliv soukromí i individualitu, vše vás přejde. Ulcinj v sezóně proto bez koupání.

Foto: autorka

Četli jste i minulé dva díly?
Plitvická jezera - (
klikni)
Paklenica - (
klikni)

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0248 s