Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 27.9.2023, svátek má Jonáš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13521
Komentářů: 11387


MěřeníVšechny moje příšery

09.08.2008   Radka Zadinová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Každé dítě, i to, které se všeho bojí, miluje příšery. Všechny ty neskutečné a vyfantazírované draky, čarodějnice, mořské obludy, bájná zvířata. A každý dospělý, i když by to možná nepřiznal, má v sobě po celý svůj život zasuté střípky svého dětského já.

Když letos v červnu vydalo nakladatelství FRAGMENT knihu spisovatele Dicka King-Smithe JÁ A MOJE PŘÍŠERA, nezaujal mě až tak samotný název, ale výtvarné zpracování obálky. Představila jsem si Lochnesskou příšeru a její vyobrazení kdysi dávno v jednom časopise. Tenkrát jsem si článek o lochnesské příšeře vystřihla a dlouho schovávala. A věřila jsem, že skutečně existuje.

Možná proto jsem knihu JÁ A MOJE PŘÍŠERA objednala pro svého jedenáctiletého syna k svátku, možná šlo pouze o záminku, abych si knihu mohla přečíst i já...

Ale věřte, že jsem vůbec netušila, o jaký příběh jde. To, že jednoho dne dvě malé děti najdou na zapadlé skotské pláži podivné vejce, ze kterého se vylíhne mořský koník mě nepřipravilo na to, co následovalo. Děti, které do svého „tajemství“ zasvětily starého dědečka, koníka pojmenovaly Crusoe a ochočily si ho. Nejprve žil v rybím bazénku, později ho s pomocí otce a dědečka přestěhovali do jezera a naučili ho, jak se chránit před lidmi.

Je smutné, že lidé od nepaměti vše, co se jakkoli vymyká zaběhlé rutině, co vybočuje z normy, zničí. Proč by zvíře, které na planetě ještě nikdo nikdy neviděl, prostě nemohlo v klidu žít ve svém jezeře, se svými přáteli dětmi (jeho zachránci), prostě jen tak? Ale protože starý dědeček tuší, že by lidé Crusoovi ublížili, vymyslí jeho přesun do většího a bezpečnějšího jezera – Loch Ness.

Takže jsem se nakonec stejně dostala k té jediné a nejznámější příšeře – a to Lochnesské. Existuje? Nebo jde o mýtus? Mohl se Crusoe stát v očích netušících lidí základem ke vzniku legendy?

I kdyby ano, na tom nesejde. Dospělý s pousmáním zavře knihu a myslí si své. A dítě? Nadšeně ji zhltne a bude snít o tom, že jednou někde na pláži najde své vlastní vejce a z něj se třeba vylíhne další mořský koník...

Nechme dětem jejich sny. A stejně tak jim ponechme touhu po dobrodružstvích – ať už s příšerami nebo bez nich. Ale aby mohly snít a představovat si svá dobrodružství, měly by číst. Příběhy, pohádky, pověsti, cokoli. Kniha JÁ A MOJE PŘÍŠERA je vhodná pro děti a mládež od 9 let a zcela nevylučuje ani dospělé... Možná by tam klidně mohlo být napsáno: od 9 do 99 let...

Dick King-Smithe: Já a moje příšera
vydalo nakladatelství Fragment v roce 2008
Foto: fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0273 s