Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníZnáte ty správné Kostky?

16.08.2008   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Studenti ano a to velice dobře. Pokud jim sem tam něco chybí či nemají sílu na zápis Kostka jim poradí. Více méně postupuje dle osnov, je tedy kostkou první pomoci. Novinka vydaná letos o prázdninách se pak nazývá Minikostka.

Jedná se o zmenšené vydání vhodné do kapsy. Prvního přepracování se dočkala Angličtina pro S&S od Ivy Dostálové a Jamese Branam. Bohužel je lepená a záleží na zubu času a používanosti, kdy se z minikostky vyklubou minipapíry do kapes.

Abych neplkala jen tak kolem, tak k věci. Čemu se tedy věnuje, co tam najdu? Kapitolu podstatná jména - přechylování, množná čísla a také chytáky, kdy se podstatná jména užívají jen v jednom čísle či naopak obou, ale v různém významu. Užitečné, spíš než klasice dali autoři přednost nekonečným a nezapamatovatelným výjimkám. Praktické.

Dále samozřejmě následují jména přídavná, zájména a číslovky a všechna gramatická úskalí s nimi spojená, jako je například stupňování. Opět i zde se dočkáme výjimek. Za několika listy ztěžklými gramatikou se zjeví další - pomocná slovesa (be, have, do) následovaná celou řádkou sloves modálních. V hezké grafické úpravě. Příklad? Sloveso, jeho zápor, opis, použití (teorie), použití (praxe) - záporu, opisu i v minulosti.

Za touto problematikou se skrývá vysvětlení všech anglických časů a ostatních gramatických jevů jako například kondicionálů, dovětků, slovosledů, nepravidelných sloves a různých typů vedlejších vět spolu s populárními větami přípustkovými a jejich posouváním časů o úroveň zpět.

Mile překvapuje část, jež se bude náramně hodit k maturitě. Například oddíl Britská vs. Americká angličtina, váhy a míry a překlady zemí, národností a jazyků. Pak bychom zde našli slovníček důležitých pojmů rozdělen do tematických okruhů - Můj domov, Moje rodina, Moje město, Cestování a dovolená, Jídlo a pití, Oblékání, Zdraví a nemoci, Povolání, příroda, Počasí, Sport, Vlastnosti a Média.

A teď zase trochu informací k povídání u maturity, kterému se věnuje oddíl Praha a Česká republika, zde naleznete hlavní pamětihodnosti (samozřejmě in English), části budov či důležité státní instituce. A dále oddíly Svátky v anglicky mluvících zemích, Vzdělávání v anglicky mluvících zemích s docela povedeným grafem, Základní údaje o Velké Británii / USA / Austrálii / Kanadě, Časová osa Britské / USA historie, Britská monarchie, Státy USA, Britská literatura, Americká literatura.

Netvrdím, že vám zaručí 1 u maturity, ale stane se užitečným pomocníkem při vyhledávání informací k maturitě, či ji můžete požít jako učebnici. Ale pozor, nenaleznete zde vše, kromě uceleně podané gramatiky a základních, již vyjmenovaných, bodů k povídání u maturity. Spoustu materiálu musíte vymyslet vy sami. Rozhodně vám ale tato minikosta vytrhne trn z paty.

Minikostka pro S&S Angličtina, Iva Dostálová, James Branam
Knihu vydalo nakladatelství Fragment v roce 2008


Zdroj obálky: www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.029 s