Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 9.12.2021, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníZavítejte do perly Podkrkonoší

18.08.2008   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Léto ještě neskončilo a tím ani akce, které pro vás přichystaly regiony naší republiky. Dnes zavítáme do městečka v Podkrkonoší, kde dříve pobýval jeden ze sedmadvaceti českých pánů popravených na Staroměstském náměstí, nachází se zde hrad, barokní kostel nebo řada roubených chaloupek.

Pecka, tak se jmenuje ono městečko nazývané perla Podkrkonoší, se nachází na Jičínsku asi osm kilometrů od Nové Paky. Při příjezdu do členité krajiny vás upoutají hlavní dominanty místa – hrad Pecka a kostel sv. Bartoloměje. Naleznete zde ovšem i další kulturní skvosty. Mariánský sloup na náměstí z roku 1720, barokní kašnu, budovy fary a Občanské záložny a řadu zachovalých roubených chaloupek. Městečko díky své poloze nabízí i výhled na hory, možnosti rekreačního vyžití, cestování po okolních zajímavostech nebo v této době každoroční pouti, která se koná vždy na konci léta.Počátky hradu Pecka se datují k přelomu 13. a 14. století. Jako první majitel se uvádí Budivoj z Pecky, o němž se dochovala z roku 1322 první písemná zmínka. V průběhu 15. a 16. století hrad prošel řadou přestaveb, ze kterých z něj vznikl renesanční zámek se čtyřmi paláci kolem obdélníkového nádvoří. V této době žil na hradě jeho nejznámější pán a výše zmiňovaný jeden z popravených v roce 1621 – Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Ten získal hrad sňatkem s vdovou po bývalém majiteli a žil zde až do své smrti. Po něm vlastnil Pecku Albrecht z Valdštejna, záhy jej daroval mnišskému řádu kartuziánů z Valdic, kteří se o zámek starali 150 let. V roce 1830 zámek vyhořel a teprve až po vlastnictví města, kterému hrad připadl v roce 1921, prochází rekonstrukcí.
Hrad má tři patra, v nichž se nachází interiérová expozice věnovaná Kryštofu Harantovi a dějinám hradu a obce. Navštívíte též středověkou kuchyň, rozsáhlá sklepení nebo sezónní výstavy. Během hlavní sezony se zde pořádají i divadelní představení, ať se jedná o šermíře, ohňové show či koncerty.Pokud zde chcete strávit víkend nebo ještě nemáte zcela vybranou dovolenou, tak ve městě je možnost ubytování v hotelech a penzionech, pro sportovně založené pak možnost kempování u nového sportovního komplexu, kde se nachází tenisové, volejbalové a fotbalové hřiště a také rozsáhlé koupaliště.Okolí Pecky nabízí rovněž výlety i do sousedních oblastí, které patří mezi neméně atraktivní. Nedaleko odtud se dostanete do Lázní Bělohrad, které na vás dýchnou pravou lázeňskou atmosférou a rovněž zde můžete využít svých sportovních dovedností, např. v minigolfu. Zároveň se zde nachází památník Karla Václava Raise, který se narodil právě v Lázních Bělohrad.
Pokud pobýváte v této členité krajině, byla by škoda nenavštívit nějakou vyhlídku, abyste se mohli rozhlédnout. S příznačným názvem Krkonošská vyhlídka jednu takovou naleznete po modře značené trase mezi Peckou a Lázněmi Bělohrad, nebo zajeďte na Zvičinu, kde se stojí Raisova chata, která připomíná původ tohoto spisovatele.
Mezi další rodná města známých osobností patří i Miletín, kde se narodil spisovatel Karel Jaromír Erben. Odtud si na památku odvezte miletínské motlidbičky, perníky s cukrovou polevou a mandlí. Zůstaneme-li u mlsání, tak nedaleko se nachází Hořice, kde prodávají mezinárodně známé trubičky.
Vrátíme-li se blíže k Pecce, pak se zaurčitě zajděte podívat do místního muzea Klenotnice v Nové Pace, které nabízí ukázku drahých kamenů a Spiritismu v Podkrkonoší.
Mezi oblasti, které se sice nachází trošku dále od Pecky, ale přesto stojí za zmínku, patří město pohádky Jičín či Dvůr Králové nad Labem se zoologickou zahradou.

Tento kraj nabízí spoustu rozmanitých výletů, proto si sami můžete naplánovat trasu svého výletu:
www.obec-pecka.cz
www.hradpecka.cz
www.peckasport.cz
www.lazensko.cz

A málem bych zapomněla. V Pecce se koná každoročně pouť, jejíž hlavní dění letos připadá na 23. a 24. srpna. Kromě atrakcí, které zde mají mnohem slavnostnější atmosféru než ve velkých městech, nebudou chybět ani tradiční trhy. Pokud se v této oblasti nacházíte již nyní a nechcete o pouť přijít, tak navštivte Novou Paku, kde v těchto dnech vrcholí pouťové slavnosti a odtud se přesunou do Pecky. 


Foto: Aneta &SimonkováNa Pecce narazíte na řadu soch nebo památníků jako např. vpravo věnovaný hrdinům první světové války.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 18.8.2008 - 12:29

Výživné. Dík.

Od: Jindřiška - 18.8.2008 - 21:09

Kryštofa Haranta mám ráda, na popravišti skončil skoro nevinně - spíš to byl umělec, bohém a občas se do něčeho vrhnul s vervou ..... a výsledek?

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0324 s