Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníKdo to čte, je prase

19.08.2008   Martin Zavadil   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Už dlouho nevyšla na českém literárním poli tak provokující, jedinečně zajímavá kniha. Po jejím otevření zažijete smích, odpor, velký stud i pocit o vlastní úchylnosti.

Ivan Wernisch vybral a uspořádal z Kryptadií K. J. Obrátila (vydávané v 30.letech) jedinečnou sbírku básní, říkadel, hesel i písňových textů, pojednávajících o tom, jak národ český žije, tvoří a hlavně pohlavně žije. Krásnou lehkostí lidové tvorby, dávají tyto veršované básničky najevo svou necenzurovanost a ukazují zcela na odiv, krom všech tělesných částí, i nahou krásu českého jazyka. To vše v nejsyrovější podobě. Velmi zajímavé jsou některé „kousky“i z historického hlediska. Výsměšná parodie na naši hymnu, tak jak ji zpívali s oblibou němečtí vojáci za války, nebo ukázky dílek dob Rakouska – Uherska.

Je také možné, že si řeknete: „Tu znám, ale jinak, asi takhle…“ To svědčít pouze o pestrosti a kráse našeho lidového jazyka.
Velmi skromná ochutnávka: „Zděná prdel knajpovala/koš měl v řiti sucho/na topole židle srala, / džbán si prznil ucho.“ (slušnější útržek). Ovšem takových jedinečných kousků se v knize nachází spousta. Každý si přijde na své, ať již hledáte cokoliv.

Servítky při vybírání pan Wernisch zahodil. Sex se smrskává na pouhé vyměšování, vše jde přímo a bez servítek na věc. S překvapením zjišťujeme, že se to dokonce i krásně rýmuje. Důvěrná znalost všech úkonů, vždy jen naznačovaných, závratně narůstá díky přímočarostí, s jakou jsou nám předkládány.

Jako pohádku na dobrou noc bych tuto knihu nedoporučoval. Jako čtení při přesycení vážností, chuti se pobavit, potřebě dát vale všem zbytečným předsudkům? Určitě! Lidová tvorba je všude kolem nás, od zdí s nápisem – Miluji tě Evo. Adam - až po provokující – Kdo to čte, je prase!


Wernisch Ivan, Kdo to čte, je prase
vydalo nakladatelství Paseka v r. 2008
Foto: paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.038 s