Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníČeši, nestyďte se za to, že žijete v blahobytu!

29.11.2003   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tak byl zase národ uchlácholen, že průměrná mzda v České republice dosáhla už výše 16 522 Kč! A to by Češi pořád jen naříkali, vždyť se jim nevede vůbec zle. Inu jsem vděčná za smyl pro humor těch, kdož podobné statistiky vytváří a ještě mají tu odvahu je zveřejňovat.

Před Vánoci tím navíc určitě potěšili občany a nepřímo je vyzvali, aby sáhli do svých peněženek hlouběji, nebo na ně udělají obchodníci bububu a pak jim v lednu vyčiní, že kvůli jejich šetrnosti dosáhli menších tržeb než loni.

Ale české domácnosti jsou prý rovněž pěkně zadlužené. Tedy domácnosti, styďte se, takové příjmy a vy si ještě půjčujete! Chtělo by to holt etičtější zacházení s vlastními penězi. Ony si to vůbec nezaslouží, i když se s nimi (v tomto případě) operuje jen na „papíře“.

Pro příště bych měla pro „statistiky“ ale drobnou radu a zároveň tip na zajímavý výlet, zajeďte do regionů s nejvyšší nezaměstnaností a pokochejte se pohledem na výplatní pásku zaměstnaných šťastlivců. Budete určitě překvapeni.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Gaugan - 29.11.2003 - 10:23

No nevím...
Tenhle komentář je trochu mimo mísu. Pracuju v severomoravském regionu na střední pozici a beru 20 tisíc hrubého měsíčně, což není špatné. Pravdou je, že za tím také stojí "ztráta výdělku" v podobě 5 let strávených na vysoké škole, ale kdo jenom naříká a sedí doma na prdeli, tomu bych nedal ani tu podporu. A nezaměstnanost vysoká není - když nepočítám porovnání s okolními zeměmi, tak je třeba se na to podívat z druhé stránky - 80-90% lidí je zaměstnaných. A znám i takové, kteří než aby šli makat, raději budou docházet na pracák. Tak takové lidi nepodporuju. Jděte studovat, vyplatí se to!

Od: Gaugan - 29.11.2003 - 10:27

Tragika
Jo a taky to nebude tak tragické, jak se tady říká. Podívejte se na plné košíky průměrných somráků v hypermarketech :). A to tam mají většinou nepotřebné věci. A samozřejmě je to taky věc názoru - já si ze svého platu platím stavební spoření a penzijní připojštění, splácím leasing na auto a to ještě s rodinou pekně vyjdeme a neodepíráme si. Chci tím říct, že i za 8000 měsíčně se dá v bezstarostné pohodě žít (pokud zrovna nejste v Praze).

Od: Zdeněk Pilný - 29.11.2003 - 12:43

To: Gaugan
Myslím, že máš trochu pravdy, ale zdaleka ne celou. Těch, kteří dělat nechtějí není tolik, aby to vysvětlilo vysokou míru nezaměstnanosti v některých regionech. Máš taky trochu kliku a vzpomeň si na ty, kteří třeba s výborných vzděláním a dokonce s praxí, marně hledají i dlouhé měsíce zaměstnání. Z tohoto pohledu se mi zdá tvůj příspěvek příliš jednostranný nebo jak se dneska říká černobílý. A k tomu průměrnému výdělku? "Vyšší" platy prostě rostou rychleji a ty "nízké" bohužel stagnují a růst průměrné mzdy potvrzuje pouze prohlubující se sociální rozdíly, nic jiného. To všechno je na delší diskuzi, která by stejně byla jenom akademickou debatou.

Od: Martina Bittnerová - 29.11.2003 - 20:02

Pane Gaugane, jen kvůli tomu, že zrovna Vám konkrétně se žije slušně, jsem střelila mimo mísu? A co Vaši spoluobčané, kterým je třeba nad 50 let (oblíbené - 3 roky do důchodu), jsou také vzdělaní, mají dlouholetou praxi a rozhodně to nejsou žádní flákači, ti seženou práci? Vždyť zrovna tohle je v podstatě celospolečenský problém a nebo ženy, které mají děti v předškkolním, nebo mladším školním věku? Takoví lidé jsou skutečně rádi, když vůbec práci seženou a jejich mzda málokdy převyšuje onen průměr. My nemusíme chodit nikam daleko! Neratovice patří do Středočeského kraje, kde je také vysoká nezaměstnanost, jen díky tomu, že nejsme daleko od Prahy, jezdí odtud lidé pracovat tam. Jenže do Prahy se stahuje celá republika, zrovna Vašich krajanů jsem tam potkala nepočítaně a proč asi? Nebyli to jen mladí lidé, ale lidé všech věkových kategorií, kteří tam přišli, protože tam sehnali práci, tzn. pro sebe obživu. A nebylo to z 90 % pro to, že by tam byli nějak vysoké výdělky. No a třeba u nás v Neratovicích jsou hodně ceny ve službách a v obchodech srovnatelné s Prahou, takže za těch slavných 8000 měsíčně, pokud tedy nechcete bydlet v kartónové krabici se žije velmi a velmi těžce. Např. slušnější důchody se pohybují kolem cca 7000 Kč měsíčně. I když důchodci skutečně už obvykle nezařizují své domácnosti atd... mají co dělat, aby z toho vyžili, jak z toho mají vyžít lidé, kteří jsou mladší a potřebují zaopatřit také své děti, které chodí do školy apod... Ale je pravda a toto české přísloví platí vlastně docela i pro Váš komentář - sytý hladovému nevěří.

Od: Jindřich V. - 29.11.2003 - 20:20

Martino máte nějaké problémy? Proč tolikrát?

Od: Martina Bittnerová - 29.11.2003 - 20:27

Nemám problémy, jen se mi to seklo a vytvořilo tohle, už jsem kontaktovala našeho webmastera,aby to smazal!

Od: eddy - 29.11.2003 - 21:22

jeste k tomu prumeru
Kazdy, kdo se trochu vyzna ve statistice vam rekne, ze operovat s prumernym platem, tj. aritmetickym prumerem, je pitomost. Priklad: jeden clovek ma 100000 mesicne, druhy 5000 mesicne. takze prumerne ma kazdy 52500, no to je prece nadherny, ne. Vubec ne, jeden nevi co s penezma, druhy je rad ze je rad. Spravna statistika, ne to co je "statistika", provozovana novinari a statakem, ma pro tento ucel median, coz je nejcastejsi hodnota, ktera ma v teto oblasti mnohem vetsi vypovidaci hodnotu. Jenze o tom, jaky je nejcastejsi plat (samozrejme to neni jedina diskretni hodnota ale interval!!)v Ceske republice se nikde nedozvite...

Od: Martina - 29.11.2003 - 21:39

eddy souhlas
No ono by to asi nebylo tak lákavé číslo jako těch 16 522 Kč. Uznejte, že to líp zní a líp vypadá. Navíc to považuji za docela obyčejnou propagandu. Přesně ve stylu komunistických dob. Před Vánoci nám umožnili koupit si zas po roce kilo pomerančů a po Vánocích všechno zdražili...

Od: Pavel Schebesta - 1.12.2003 - 15:33

Za osm tisíc ...
... se dá snad dobře vyžít na Ostravsku. V Neratovicích jedině v bytě s regulovaným nájemným (a ještě si nelze moc vyskakovat). Zkuste v N. platit nájem tržní, popř. k tomu ještě topit plynem. Osm tisíc vám určitě stačit nebude. Nechci nikoho urazit, ale některé ohlasy na pilotní článek mi připomínají perlu, kterou lze dosud uslyšet od mnoha našich politiků - "Vám nestačí váš plat na slušné živobytí? Tak si najděte lépe placenou práci!"

Od: eddy - 2.12.2003 - 7:26

pavel sebesta:
Ano, Marii Antoinette za podobnou vetu usekli hlavu: kdyz na informaci, ze lidi se bouri proto, ze nemaji na chleba odpovedela "proc tedy neji kolace?"

Od: Dan - 13.12.2003 - 20:57

To : Martina
Milá Martino, Stejně tak jako vy vidím,velký problém v propastném rozdílu mezi čísly veřejně prezentovanými naší vládní garniturou a čísly skutečnými.I kdyby ta pro mnoho lidí v této zemi nedosažitelná částka byla nakrásně pravdivá.Ještě to přeci neznamená,že se lidé mají dobře.Kolik pak se za ní asi skrývá přesčasových hodin obyčejných lidí?Kolik pak statisícových platů?Mohl bych jistě pokračovat ve vyjmenovávání dalších a dalších faktorů utvářejících toto veselé číslo.Onehdá se jeden vysokoškolák pracující ve Škodě auto hrozně rozčiloval,že on -chudáček- má v průměru nižší plat než dělníci na lince.Nějak si ten chudáček zapoměl uvědomit asi právě pro tu převzdělanost jednu podstatnou věc.On narozdíl od těch -nevzdělanců- nemusel pracovat odpoledne,v noci,o nařízených sobotách,neměl 40 i více hodin přesčasů měsíčně,nepoškozoval mu nikdo zdraví hlukem atd.Chodil si do práce na 8 hodin denně do čisté a příjemné kanceláře,kde mu jistě nehoukaly sirény oznamující pětiminutovou pauzu.Vážení páni vysokoškoláci by měli mít tolik rozumu aby dokázali rozeznat jsou-li jejich stížnosti opodstatněné a rozhodně by měli mít v úctě i lidi méně vzdělané,protože tužkou pole nezoráš jak říkal můj děda.Trochu jsem odbočil.Bohužel doba ve které nyní žijeme není demokracií,nýbrž demokratůrou jak jí velice přesně nazval Karel Kryl.Je to doba v níž se mísí prvky demokracie s diktaturou což nutně musí vést k různým skrytým demonstracím síly,moci a různým demagogickým projevům našich politiků.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0264 s