Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníDaleká cesta za dobrodružstvím - Den osmý

11.09.2008   Radka Zadinová   Próza   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sobota a také den, kdy nám končil pobyt v naší chaloupce snů. Protože jsme měli pocit, že konec přišel nějak moc rychle, rozhodli jsme se cestou domů ještě vzít ztečí zámek Dětenice. Zavazadla jsme si nechali v úschovně na nádraží v Jičíně a brzy jsme už svištěli prvním vláčkem směr Dětenice.

Z nádraží to k zámku trvá pár minut, odhadem myslím jde o jeden kilometr, nejvýš kilometr a půl. Zámek sám a středověká hospoda k tomu působí mladickým dojmem, což je určitě tím, že obojí bylo celkem nedávno restaurované a opravené. Nynější majitelé zámek převzali v roce 1998, do té doby sloužil jako chlapecký internát. Změny, jaké s ním za pouhé dva roky dosáhli, jsou překvapující a vezmou vám řeč.

Musím upřímně přiznat, že mě zámek i s rekonstruovanými zámeckými pokoji a prostory nadchl nepoměrně víc než např. Mnichovo Hradiště. Ve všech místnostech byla znát ruka milujícího majitele, ale i vložených financí. Majitelé nešetřili a do oprav se vrhli s energií, kterou by jim mohl kdekdo závidět. To co jinde trvá roky, jim trvalo jen dvacet čtyři měsíců a poté zámek opět zpřístupnili dychtivým turistům.

V zámecké zahradě můžete spatřit pštrosy či vodotrysk, nebo také ohradu plnou koní. K zámku také náleží zámecká středověká hospoda či krámek se suvenýry. Městečko žije a je nakloněné turistickému ruchu.

No a tak prohlídka zámku v Dětenicích znamenala pomyslnou tečku za naší letošní dovolenou. Tou skutečnou tečkou pak jsou fotky, které si se smíchem budu lepit do alb a vzpomínat, jak jsme nesčetněkrát bloudili a hledali modrou značku, či jak nás honil pes nebo jak nás přivítal Ještěd – zahalený v mlze mrazivého oparu.

Nakonec, i přes nepřízeň počasí, byla to hezká dovolená, na kterou hned tak nezapomeneme. Tak na shledanou někdy příště...

Zdroj foto. zamky-hrady.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.023 s