Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníŠvestkohrtanová peckoslivitida

04.09.2008   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

..a taky tlustý pradědeček a 17 349 metrů telefonního a telegrafního drátu. A různé jiné podivnosti. Vždyť kdo to kdy slyšel, aby vlaštovky stavěly hnízda z betonu či aby se pro jeden odvátý klobouk člověk honil přes celý svět a ještě přitom ztratil milion korun.

Uslyší to především děti, pokud si přečtou malebné a trochu potrhlé pohádky z pera českého velikána Karla Čapka. Konkrétně knihu Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek. Letos přišlo nakladatelství Albatros s jejím novým vydáním. Už by se nabízelo říct aktualizovaným, ale co aktualizovat na klasice. Hlavní obálku? Její grafika se zdárně vyvedla. I ta, jež doplňuje texty. O tu se zasloužil také věhlasně známý ilustrátor Josef Čapek.

U těchto, dovolme si říct, literárních a ilustrátorských velikánů netřeba hodnotit jejich už tak časem prověřenou tvorbu. Zaujme, nezaujme, stejně jako kdysi. Spíše jen připomenout.

V této knize se tedy dočkáte deseti pohádek. Patří zde i ty nejznámější, které se dočkaly svého zfilmování jako Velká doktorská pohádka s nezapomenutelným černokněžníkem Magiášem, Pohádka poštácká či vodnická. A dočkáme se také těch méně známějších jako Velké kočičí pohádky, Pohádky psí, Pohádky ptačí, Pohádky tulácké nebo Velké policejní pohádky. A také již avizované pohádky od Josefa Čapka První loupežnické pohádky, na niž jeho bratr sepsal Druhou loupežnickou pohádku. 

A také se zde vyskytuje jedna pohádka skrytá. nehledě na to, že na skryté pohádky je velice bohatá hlavně ta poslední, doktorská. Tuto ukrytou pohádku pak znáte z novějšího i filmového zpracování pod názvem Lotrando a Zubejda.

Téměř všechny se ale dočkaly rozhlasového zpracování. Odtud suďme oblíbenost. Jsou dlouhé, poučné a skrývají v sobě ducha. Ducha inteligentního, ducha Karla Čapka a jeho bratra či ducha dávných časů, jež na nás z té které pohádky občas dýchne. Vyberte si. Kniha opět vhodná pro děti od šesti let či pro dospělé jako úlovek do knihovny od literárího velikána dob minulých.

Karel Čapek, Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek
Vydalo nakladatelství Albatros v roce 2008

Zdroj obálky:
www.albatros.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0374 s