Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníZ pohledu kyklopa

20.09.2008   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Málokdo z nás přijde na svět s jedním okem. Můžeme úspěšně spekulovat, že Rabo Karabekian, hlavní hrdina románu Modrovous, se narodil s celým zrakem. O jeho polovinu přišel cestou životem. Knihu napsal věhlasný Kurt Vonnegut jr. A epizodku ze ztráty oka neudělal. Spíš naopak. Kultovní spisovatelé většinou nezlehčují ani poletující pápěří.

Čtenáři nesmí uniknout jasnozřivost kyklopského pohledu a mnohdy sebedeklasující popis prostředí, v němž se děj odehrává. Rabo vypravuje o životě. K zasmání není. Modrovous, jak jistě víte, byl vrah, i když žijící na zámku. A Karabekianovy zamčené prostory přiženou tu asociaci do baráku stejně rychle jak uragán vichr do Orleans.

Autor osciluje okolo dvou epoch, jež převrátily život celým národům. Proč ne malíři, výtvarníkovi, vytrženému z kořenů vlastní rodiny a země svých rodičů.A ke všemu, alespoň v počátku, neznalému své ceny? Velká hospodářská krize si došla i pro životy a 2. světová válka je v tomto idiotském oboru pořád ještě jedničkou. A tak, když vsazuje Kurt Vonnegut Karabekianovi do úst břitký jazyk, přetékající mnohdy do ironie i skoro povinného břímě komiky, čtenáři se ježí každou chvíli všechny chlupy na těle.

Pak je tu ještě další středobod pohledu, kyklopem vlastně nekomentovaný, i když visící neustále ve vzduchu. A proč jej hlasitě komentovat, když z něj vlastně tyje celý dospělý život? Pokřivený žebříček hodnot vstoupil do světa právě v průběhu hospodářské krize a svět se jej už nikdy nezbavil. Rabo Karabekian patří do hnízda abstraktních expresionistů. Malířů, jimž se podařilo uvedenou malířskou školu postavit do centra zájmu a etablovat ji na první významný umělecký směr, jenž vznikl na území Spojených států. Absence uměleckých směrů vůbec, jejich beztradičnost a křupanská atmosféra mezi obyvatelstvem daly vzniknout situaci, kdy zbohatlíci přepláceli přece jen vznikající umělecká díla, a nechat se zvěčnit před kupovaným plátnem s doutníkem v koutku úst aspirovalo v místním tisku na fotografii dne.

Cesty jsou nataženy. Stačí se jen po nich vydat. Aritmetické počty mě neustále upozorňují na fatální zaspání na startu. Minimálně o padesát let. Knihu doporučuji ale teď. Je o prostém bytí, které se neobejde, kupodivu, bez ženské v baráku i kamarádů, no, uvidíte sami.

Zdroj obrázku www.argo.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0311 s