Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníMořské dálnice

21.09.2008   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nakladatelství LIBRI posílá na knižní pulty publikaci naplněnou faktografickými údaji, parafrázuji, až k čáře ponoru. Knihu Mezi třemi světadíly napsal Alexandr Zimák a nabízí v ní čtenáři důkladné zmapování první dálnice byznysu, hladiny moří. Ukazuje na obchodní kontakty, nástin používaných technik, souhrn obchodovatelných komodit i jejich zdrojů.

Obchod a lidé na vlnách Středozemního, Černého a Rudého moře zní podtitulek knihy, která vychází ve dvou dílech. První obsahuje časové etapy Starověk a Raný středověk v druhém najdeme Vrcholný a Pozdní středověk. Jednotlivé kapitoly nesou název geografické oblasti či dokonce jejího centra většiny aktivit, obchodu v první řadě. Stránky jsou bohatě vybaveny mapkami projednávaných oblastí i orientačními nákresy plavidel pohybujícími se mezi jednotlivými přístavy. I o nich se z knihy dozvíme víc.

Výčet civilizací, rozložených okolo citovaných vod je dlouhý. Kratší není ani v momentě, kdy si uvědomíme, že seznam je totožný se zrodem společnosti vůbec. Lze odvozovat, že vznik civilizace je přímo úměrný možnosti vzniku obchodu. A prostý akt směny zboží můžeme považovat za startovní diplomatickou výměnu vůbec. I k takovým závěrům nás texty vedou.

Dozvíme se, co je „kravelová obšívka“ neboli opláštění lodě, že egyptští mořeplavci starověku nebyli žádná „ořezávátka“ a plavili se na lodích až 70m dlouhých a 24m širokých, nebáli se nákladu 1440 tun v podobě obrovských soch a to vše ve státní režii, protože flotilu vlastnil stát. Ano, v té době faraón, chcete-li. Mořeplavci znali mořské proudy a bohatě jich využívali. S jejich pomocí trávili na vodě minimum času, který pak mohli věnovat přístavu.

Alexandr Zimák se nenásilně postaral i o rozšíření terminologie, když o rozšíření znalostí z dané problematiky není třeba pochybovat. Že Etruskové vytvořili největší civilizaci předřímské Itálie, je známé. Že založili třeba Bolognu, už méně. Ale prosté jméno jejich tehdejšího území „Etrurie“, je pro mě, přiznávám, novinkou. Čekal bych Etrusko, ještě Etrusii … a vida. Encyklopedický přínos knihy je nesporný a jako studna informací poslouží čtenáři dokonale. Znám-li přívlastek „knižní osvěta“, mám pro něj předmět.

Alexandr Zimák, Mezi třemi světadíly
vydalo nakladatelství Libri v roce 2008
Obálky
www.libri.cz                                        


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0415 s