Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníManet nebo Monet aneb co znamená černá kočka na obraze

18.09.2008   Tereza Ulrichová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Impresionisté: Soukromé životy autorky Sue Roeové představuje nejslavnější jména neméně slavné výtvarné éry ve scela jiném světle, než na jaké přivykly oči jejich obdivovatelů.

Kniha Sue Roeové se snaží poutavým způsobem seznámit s životy dnes již významných malířů 60.-80. let 19. století, kteří svou troufalostí a odhodláním způsobili revoluci ve výtvarném umění. Nechává nás nahlédnout do jejich každodenního tvůrčího procesu, poodhaluje roušku tajemství jejich životních osudů a vzniku výtvarných děl.

Právě jejich obrazy jsou zde hojně zmiňovány, a zde bych chtěla poukázat, dle mého názoru, na hlavní nedostatek této publikace - obrázkovou přílohu. Když pominu fakt, že množství otištěných reprodukcí je více než chabé, jejich pojetí absolutně nekoresponduje s kvalitou knihy. Jako by vydavatel zapomněl, že líčí životy malířů, jejichž doménou byly barvy, jas a snaha o zachycení světla. Použité černobílé fotografie, i když na křídovém papíře, příliš impresi, čili dojem, který máme z obrazů mít, nevyvolávají.

I přesto jsme vtaženi do doby, kdy se z Paříže, středověkého města zavaleného odpadky a páchnoucími stokami, stává elegantní velkoměsto plné bulvárů a světla. Zároveň je tu odkýván bohémský život umělců, který nebyl vždy tak bezstarostný, jak by se mohla většina z nás domnívat. V neposlední řadě nahlížíme do soukromí jednotlivých malířů z tak bezprostřední blízkosti, až můžeme nabýt dojmu, že právě stojíme vedle Renoira a sledujeme ho při malbě obrazu Snídaně veslařů nebo po boku Maneta a hledíme spolu s ním na ženu, jenž bude zvěčněna v díle nazvaném Olympie.

Trochu mě zarazil přebal knihy, na kterém je zmíněn i Vincent van Gogh, tento počin bych považovala za určitý marketingový tah, zřejmě ve snaze nalákat více čtenářů. V samotné knize však o něm najdeme pouze zmínku, což nelze autorce vytýkat, jelikož V. van Gogh spadá spíše mezi expresionisty a fauvisty a svým přístupem k malbě naznačuje další směr, kam by se mohl impresionismus ubírat.

Impresionisté: Soukromé životy je kniha do kavárny, do nejrůznějších dopravních prostředků nebo si ji můžete vzít s sebou do parku. Okolí vás nebude rušit - právě naopak. Pokaždé, když zvednete oči od textu, budete mít možnost zahledět se na svět trochu impresionistickým pohledem. 


Olympie 1863,  Édouard Manet
 
zdroj fotografie: WikipedieAutor: Sue Roeová
Název: Impresionisté: Soukromé životy
Nakladatelství: Metafora
Rok: 2008
Běžná cena: 349 Kč

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0364 s