Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníVáchal. Výjimečný duch kolísající mezi Bohem a Ďáblem

30.09.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mnozí ho považovali za blázna, vizionáře, satanistu, většina mu nerozuměla, jen pár lidí mu dokázalo naslouchat. Rozhodně byl výstřední, svérázný, svůj - snad daň či předpoklad jeho nesmírné umělecké všestrannosti a nekonvenčnosti výtvarné tvorby

Portmoneum: dům mystéria a víry, běsů a hrůzy
O Váchalův (23. září 1884 Milavče u Domažlic – 10. května 1969 Studeňany u Jičína) druhý návrat do života se postaralo mimo jiné nakladatelství PASEKA(nazvané podle jedné z Váchalových postav).

Jeho majitel, Ladislav Horáček, se rozhodl zachránit podmáčený dům, tzv. Portmoneum, který v dvacátých letech minulého století Josef Váchal vyzdobil. Na žádost důchodenského úředníka, amatérského tiskaře a milovníka umění Josefa Portmona začal vytvářet démonické nástěnné malby a řezby plné divokých fantazií. Ze stěn, stropů i nábytku se šklebí skřeti, čerti, příšery a strašidla na pozadí zvláštních tajuplných krajin.

Na první pohled se zdají náhodné a nesourodé, ale při znalosti celého Váchalova díla, jeho životních postojů, originální, přesto velice lidské filosofie a názorů na umění najednou najdeme šifrovací klíč ke skrytému významu a tvrdý oříšek rozlousknete. Když posléze Portmona Váchal vtělil do svého Krvavého románu jako harpagonského hraběte Portmona a jemu se naopak peněz nedostávalo, jejich vztahy se zkalily. Pro veřejnost byl dům otevřen 26. června 1993 a najdete v něm umělcovo muzeum.

Váchalovy knihy: vzrušený obraz nespoutané představivosti
Dalším počinem nakladatelství je vydávání Váchalových děl.
Je to o to více záslužné, protože Váchal většinu svých knih sám psal, graficky zdobil, ať ilustracemi či dřevoryty, vyráběl matrice, tiskl a následně vázal. Výtisky se pak daly počítat na prstech, o to větším uměleckým artefaktem se stávaly. Bohužel tehdejší současnost to tak nebrala, díla zůstávala nedoceněná a Váchal je nedokázal prodat. Hněval se pak na publikum, že mu nechce rozumět. Asi si už uvědomoval, že patrně tvoří pro jinou dobu a jiné lidi: „Na sobě to jasně vidím, že jsme z těch posledních dlouhého rodu blouznících, mysticismem nasáklých duší.“

&Sumava umírající a romantická
Na přelomu dvacátých a třicátých let procházel křížem krážem &Sumavou a sbíral emoční i faktický materiál. Opět svépomocí vznikl skutečně unikátní foliant &Sumava umírající a romantická o rozměrech 65x49 cm, svázaný do celokožené vazby. Že to není žádný drobeček, svědčí i dvacetikilová váha. Na 276 stranách napsaných vlastním písmem, obohacených celostránkovými i menšími dřevoryty, najdeme tu nejčistší oslavu šumavské krásy, úžasný popis lokalit. Už tehdy varoval před ničivou a bezohlednou silou člověka, již považoval za nebezpečnější než kůrovcovou kalamitu. Naříkal, že zbahnělá doba přírodě nepomáhá. Prý jedinou knihu ( z celkových jedenácti výtisků) koupil a hlavně zaplatil strýc pana knížete Schwarzenberga.


Tři písně Antonína Koniáše
V nakladatelství Paseka vyšla faksimile Váchalova souboru Tři písně Antonína Koniáše
, v němž parafrázoval neznámé texty známého jezuity. Pořídil je technikou perokresby a akvarelu pouze v jediném exempláři.

„Voňavá“ Mystika čichu
Další vzácná ručně kolorovaná kniha z roku 1920 v nákladu pouhých deseti výtisků. Lyricky romantická a klidná kniha podává svědectví o harmonii a jednotě díla a zároveň vzývá lásku – právě v této době začíná milostný vztah Josefa Váchala a malířky a grafičky Anny Mackové.

Vykládací karty
Čertovské obrázky, dar od ďábla přetavil do Vykládacích karet. I v nich se zobrazuje jeho individualita, která dokázala čerpat z expresivity středověku a přitom se tvářit neskonale tragikomicky. S jeho kartami se určitě stanete vyhledávanými věštci, protože v nich je navíc skryta síla kosmu a mystérium věků.


Jmenované knihy vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2008

zdroj obrázků www.paseka.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0413 s