Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníHavlova Audience

06.10.2008   Pavla Firbacherová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Do ruky se mi dostalo absurdní drama Audience od Václava Havla. Zhltla jsem ho během absurdní situace. Seděla jsem ve vlaku, který se nemohl rozjet, protože spadla trolej a traťová služba se do drátů zamotala a na pomoc jí museli přijet další. Osmdesátiminutové zpoždění mě neodradilo a po přečtení Audience mi vyskočil ještě větší úsměv na tváři než předtím. Kdybych věděla, co mě čeká, nevstávám v pět hodin ráno, ale zůstanu pěkně v posteli. Dost už ale o dnešní absurditě, raději o hře.

Jednoaktovku Audience z roku 1975 označil sám autor jako absurdní drama, jež se zabývá situací v totalitním Československu. Děj je umístěn do jednoho nejmenovaného pivovaru. Celá hra se zakládá na rozhovoru dvou osob – Sládka (jak jméno, tak i profese) a spisovatele Ferdinanda Vaňka, který je sledován tajnou policií. Svými díly se stal nebezpečným socialistické společnosti, a proto se dále nemohl věnovat své profesi. V pivovaru pracuje jako „koulař“ neboli pomocný dělník. Jako prostředí děje Havel zvolil Sládkovu pracovnu. Sládek je začně opilý, neboť využívá bezplatného přísunu zlatavého moku. Při dialogu neustále pokládá stejné otázky. Používá nespisovný jazyk s jednoduchou syntaxí, jeho společník Vaněk je naopak při rozhovoru zdrženlivý, vyjadřuje se stroze, ale vždy s inteligencí. Pivo, které je mu neustále nabízeno, odmítá a v nestřežených okamžicích ho Sládkovi nalévá do jeho sklenice.
Sládek je s dotazy až protivný: zdali je Vaněk spokojený v práci, stále se ho ptá jestli už byl na polední pauze a nabízí mu místo skladníka. Vyzdvihuje svoji dobrotu, že ho zaměstnává i přes jeho politickou nevhodnost. Nakonec ho požádá, aby o sobě psal zprávy tajné policii, což je absurdní až směšné.
Ve hře se také objevují jména slavných českých osobností, konkrétně Karla Gotta a Jiřiny Bohdalové, kterou chce Sládek dovést od Vaňka.

Sládek již opilý usíná a chrápe. Vaněk odchází. Po chvíli se ozve zaklepání na dveře, Sládek se probouzí a vchází opět Vaněk. Začíná se opakovat dialog z úvodu hry.

Drama zrcadlí dobu, která vychovává lidi pokřivených charakterů a ctí zásadu: do ničeho se neplést, ale využít všech možných výhod pro svůj vlastní prospěch.
Sládkova postava působí směšně – nejen jeho neustálým opakování výrazů, odchodů se vymočit, ale také při představě, že se staví k Vaňkovi jako přítel, přičemž na něj donáší.

Dílo Audience Vám doporučuji. Velmi se pobavíte a svým rozsahem, je krátké - cca 30 stran, udrží tempo i dnešní uspěchané doby.

Zdroj obrázku: http://www.nm.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0375 s