Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 9.12.2021, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníZačíná v cukrárně a končí na hřbitově

10.10.2008   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V den synových narozenin odejde otec dvou dětí do cukrárny pro zákusky. Domů se už nevrátí. I přesto svým dětem v budoucnu významně ovlivní život. Kniha Mexická vlna ukáže, jak významně se mohou propojovat lidské osudy, aniž bychom si toho na první pohled všimli.

Román tajemného spisovatele Maxima E. Matkina má zvláštní místní ohraničení - začíná v cukrárně a končí na hřbitově. A mezitím sleduje životní příběh tří sourozenců, kteří vyrůstají na Slovensku v osmdesátých letech. Jejich životy se ale propojí až později, kdy otec představí svým dvěma dětem, se kterými dlouhá léta žil, jejich nevlastní sestru, které umírá matka – otcova milenka. Způsob jeho odchodu od rodiny se může zdát až zbabělý. Odejde z domu se záminkou koupě zákusků pro děti. Místo punčového řezu ale zanechá ve schránce dopis, kde objasní celou situaci, proč rodinu opouští. Později, kdy seznámí sourozence, vzniká nová rodinná vyzba, která vydrží až do dospělosti. Henry, Tereza a Verona se od této chvíle stávají průvodci svými životy a zasvěcují čtenáře do svých problémů. Rodinnou příbuznost v sobě rozhodně nezapřou, protože jejich životní osudy nemají o pestré okamžiky nouzi.

Jednotlivé kapitoly, které autor zvláštně označuje - čísluje a k některým přidá dvojčíslí 11, 22, 33 atd. (klíč k číslování naleznete v knize), nabízí příběh vždy s důrazem na jednoho aktéra, ale zároveň zde zůstává i vliv zbývajících dvou sourozenců. Proč? Kniha vypráví o soudržnosti, která se mezi lidmi dnes už moc nenosí. Děti svoji nevlastní sestru přijaly do rodiny a těší se z jejích profesních úspěchů a ona z jejich. Vzniká mezi nimi pouto, které chybí i v některých klasických rodinách, zatímco oni přitom mají „jen“ společného otce. Otce, který pro ně představuje složitou osobu a jehož činy pochopí až v samotném závěru knihy. Než však dojde k jejich úplnému dospění a poznání, co je jejich otec vlastně zač, projdou si milostnými problémy, útěkem před sňatkem, vsugerovaným těhotenstvím nebo pokusem o sebevraždu.

Mexická vlna nabízí celou škálu pocitů. Příběh místy smutný, jindy vtipný až sarkastický. Matkin si také pohrává s vylíčením situací. Zatímco někde velmi sugestivně a podrobně zasvěcuje čtenáře do příběhu, jindy naznačí otevřený konec kapitoly, nechává nás v napětí a až z následujího odvíjení příběhu si můžeme jen domýšlet, co se odehrálo. Příběh oživují dynamické dialogy, kterými autor dotváří autenticitu příběhu.

Pro dnešní mladé lidi může Mexická vlna představovat generační výpověď. Nelehké situace, které třem mladým lidem život, a hlavně blízcí a rodina přichystali, řeší velmi emočně, ale nikdy nezapomínají na soudržnost rodině. Autor se nebojí šokovat a k tomu si vybral pestré charaktery lidí, jejichž osudy, ač na první pohled nepodobné, se v jádru příliš neliší.

A na závěr. Proč ta Mexická vlna? Napovím jen – kapitola 00.

Matkin, Maxim E.: Mexická vlna, MOTTO, Praha 2008.

Foto obálky: nakladatelství MOTTO (www.motto.cz)
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0298 s