Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníNejlepší kniha roku 2008 bez písmen!

12.10.2008   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Říkáte si, jak je možné vydat knihu bez písmen? Jednoduše, autor se rozhodl pro naprostý průlom. Jsou již doby knih tvořených spoustou písmen za námi? Možná ano, nastoupila éra knih, které evokují filmy? Ano, kniha Velký objev Huga Cabreta tuto éru otvírá. Je tvořena obrazy a psané slovo zde zaujímá jen tu nejnezbytnější část, či je spíše přirovnejme k dialogům, jaké jsme zvyklí vídat ve filmech.

Obrazy tvoří zhruba 90% celé knihy. Což z ní tvoří přitažlivý příběh, v jehož ději se neocitá Hugo Cabret, ale vy. Náhle jste malým klučíkem, jemuž otec zahyne v plamenech v muzeu, právě když plní vaše přání, snaží se obnovit strojek prazvláštní hračky. Človíčka, jež sedí u psacího stolu a chystá se něco napsat na čistý bílý list papíru. Domněnkou pak je, že opravdu dokáže něco napsat… jenže touto nehodou se vše ocitá v dalekých končinách.

Shodou náhod se vás jako sirotka rozhodne ujmout věčně opilý strýček, který na nádraží spravuje veškeré hodiny. Bohužel i on jednoho dne nenávratně zmizí. A právě teď nastává těžká zkouška pro Huga, kterou bude procházet spolu s ním, ostatně jako už od začátku.

Hugo se rozhodne, že práci strýčka zastane se vším všudy, nechce přece skončit v sirotčinci. Autorovi velká chvála za to, že jej tam neposlal. Podobnými dětskými příběhy nahánějícími hrůzu se trh již dlouhou dobu plní a nyní je již řekněme mírně přeplněn. Bohužel většina ne příliš zdařile zpracovaných právě pro ty menší.. Ale vraťme se zpět k Hugovu příběhu. Jelikož je po otci hodináři velice zručný, není to pro něj nadlidský úkol, ba co naopak, rozhodne se dokončit otcovu práci na oné záhadné hračce, jež možná přináší nějaké poselství.

A tak krade v nádražním obchodě mechanické hračky, Rozmontovává je pak na součástky, které dosazuje do robota, či píše jen do zrezivělého strojku, který z něho zbyl. Podaří se Hugovi mechanickou hračku zase sestrojit? Najde ono poselství, které v sobě skrývá? Nelze prozradit, víc už jen snad to, že si Hugo projde nelehkými úkoly a dobrodružnými cestami. Aspoň do té doby, než se ocitne na té, no, řekněme konečné.

Co se týče formy, kniha opravdu vybočuje z řady a to extrémně. Nelze jit o však připsat na vrub. Celou knihu tvoří jednak a to z menší části a spíše doplňující texty a druhak to jsou grafické prvky a původní kresby, vše protkáno prvky filmu. Obraz se střídá za obrazem, plošně řešeno stejně jako v kině. Jedna stránka jeden obraz. Jímž se dá vnímat atmosféra, prostředí a zkoumat kam se Hugo vydá dále, uteče tady za roh toho domu či poběží doprava? A co se za domy skrývá? Právě tyto otázky během četby pojmete za své. Kniha ač je stoprocentně vhodná pro děti, se zcela určitě zabydlí i v rukou dospělých.


Podněcuje fantazii, představivost a točí se kolem kouzelného snu a uskutečnění přání. Dětského snu, na něž je vynaloženo všechno úsilí a které možná, ale nikdy ne určitě, přinese objev, jež zalije srdce vřelým teplem. A právě do takovéto polohy Brian Selznick knihu pasoval a mistrně se postaral o všechny její části. O slova i ilustrace. Jako třešnička na dortu se nabízí ocenění, jež kniha získala v roce 2008, kdy se dočkala ceny Caldecottovy medaile. Řadí se mezi další strhující příběhy pojaté v tomto případě velice novátorsky. Za vše svědčí i její 50 týdenní setrvání na žebříčku bestsellerů známého deníku The New York Times.

Příběhu přejme a doufejme, že filmová verze, kterou již připravuje Warner Gros ( scénář píše John Logan - scénárista filmu Sweeney Told, režírování zřejmě obstará Chris Wedge jež se podílel na obě ledové) jako vždy po přečtení knihy nezklame. Pokud v tomto případě můžeme mluvit o knize…


Velký objev Huga Cabreta, Brian Selznick
Fragment 2008

Zdroj obálky:
www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0285 s