Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníKdo ztrácí víru v sebe, ztrácí život

14.10.2008   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ne každý den se vám povede koupit dům i s podivným skřetem zde bydlícím. Fredrik Wennéeus, obecní úředník, to dokázal. Marie Hermanson vypustila román Muž pod schody do světa plného záhad a netušených okamžiků. Román naplněný stejně.

Reálně uvažující mladý chlap, živící se úředničinou, se nechal těmi záhadami zahnat do kouta. A není v tom náhodou rozdílný způsob vlastní realizace a realizace jeho ženy Pauly, úspěšné malířky obrazů, jenž jemu připadají téměř obscénní? A vlastně se jich štítí?

Začalo to tajemnými zvuky. Fredrik nešel za vysvětlením, přehlížel je. Jednou škrundaly trubky, vrzaly palubky, podruhé slyšel zdánlivé, šouravé kročeje v přízemí. Vyřešil to tak, že neřešil nic. Zvykl si. A dotlačil rodinu ke stejné pasivní rezistenci. Paula ani neměla čas nad tím přemýšlet, chovala druhé mrně, jak mohla, malovala a synkovi Fabiánovi, čerstvému školákovi, to nestálo za soustředění vůbec. Zdánlivě to zůstalo Fredrikovi, ale co s tím?

Na pozadí života všední severské rodiny rozehrává autorka téměř absurdní drama. Fredrik je v něm dokonce obviněn z vraždy. Jeho žena Paula se mu natolik vzdaluje, že ji podezírá z nechutné nevěry s tajemným skřetem, který chvíli je a zase není, jmenuje se asi Skvot, špinavý je nechutně a smrdí jako tchoř. A jsme možná u rysů, jež dovolují Fredrikovi jeho uvažování. Tvorbu své ženy považuje skrytě za nechutnou a tak mu hlava dovoluje uvažovat i o nechutných sklonech Pauly. Zavírá se do sebe. Fabián si sám celé dny vystačí s podivným mužíčkem. Fredrikovi ani nedojde, že rodinné problémy vyvolal sám se svými úvahami. Vylézá ven, že pan Fredrik je vlastně suchar na výsluní života švédské střední třídy.

Ustrašenost žít je u něj tak hluboká, že začíná být nebezpečný i své rodině a Paula mezi něj a děti staví přirozeně pomyslnou zeď a sama se dopracuje vůči němu až k nenávisti. To se mělo stát smyslem jejich manželství? A projevilo se to u něj v zaměstnání? Ano! Jak jinak!

Při způsobu Fredrikova uvažování je zákonité, že kára s psychikou se mu rozjede z kopce. A kam až ho zaveze? Rozuzlení najdete v knize. Tušené, ale přesto na druhou stranu překvapivé. S jedním dodaným velikým apelem. Kdo ztrácí víru v sebe, ztrácí život. Aspoň pomyslně.

Marie Hermansom: Muž pod schody, vydalo nakladatelství Metafora 2008
Zdroj obrázku www.metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0358 s