Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníZnáte kapybaru?

03.11.2008   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když se řekne slůvko kapybara, leckoho napadne, že by to mohlo být zaklínadlo nějakého exotického kmene z Afriky, ale když se k němu dodá přívlastek vodní, ti bystřejší už v mysli zamíří do říše rostlin a zvířat. Kapybara vodní je opravdu zvířátko a ne ledajaké. Se svými až sedmdesáti kilogramy váhy a šedesáti centimetry výšky v dospělosti se právem označuje za největšího hlodavce na světě.

Zkuste si představit přerostlé morče hnědošedé barvy, které žije převážně u vodních ploch. Ovšem kapybara není žádná nevzhledná obluda, ale v celku roztomilé zvířátko živící se listy stromů, plody ovoce, kořínky a travou. Nic masitého se pochopitelně v jejím jídelníčku nevyskytuje.

V přírodě žije ve skupinkách pod vládou nejzdatnějšího a nejsilnějšího samce, kolem něhož se pohybují podřízení samci a jedna nebo dvě samičky. Kapybary se množí po celý rok. Po sto dvaceti dnech obvykle rodí dvě až čtyři mláďata, o které se samičky velmi pečlivě starají. Bohužel, stejně jako ostatní živočichové, mají i kapybary své nepřátele. Stávají se kořistí pum, krokodýlů a hadů, přičemž samozřejmě toto nebezpečí nejvíc hrozí právě mláďatům.

Kapybary se obratně pohybují ve vodě, umí plavat, dokážou se potápět, kdy pod hladinou vydrží i několik minut. V přírodě obývají značnou část jižní Ameriky. Najdeme ji kupříkladu ve Venezuele, Kolumbii či Bolívii.

Tato pozoruhodná zvířata se chovají i v našich zoologických zahradách – v Ústí nad Labem, Jihlavě, Brně... Já jsem “svoje” kapybary našla v létě právě v brněnské ZOO. Předesílám, že kapybary jsou velmi špatné a neposedné modelky. Ve výběhu se kolem samičky motala dvě mláďata schovávající se před slunečním žárem ve stínu stromu. Samička celou dobu podřimovala a na jakékoliv rýpnutí svých ratolestí reagovala pouhým otočením hlavy. A poté, co se malé kapybary přesvědčily, že jim tráva opravdu ještě nechutná, musela máma ochotně nabídnout něco mnohem lepšího, mateřské mléko, což se mi podařilo i vyfotografovat.

Pokud se tedy někdy dostanete do ZOO, kde kapybary chovají, nezapomeňte se zastavit u jejich výběhu, ten pohled za to určitě stojí.Foto: ceskezneni.cz
Poznámka: Tento článek jste si na Rozhledně mohli přečíst před více než čtyřmi lety. Zároveň se zrušením rubriky Světem zvířat vám jej přinášíme jako vzpomínku znovu.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0231 s