Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníTo za našich časů …

10.11.2008   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Postesk z titulku patří k silně pokleslým. Co svět existuje a lidé umějí mluvit. Celkem pochopitelně jej zavrhuji odmalička a není jediného důvodu měnit zvyky. Zvlášť po přečtení roztomilé knihy Babička 21.století. Napsala ji ostřílená publicistka Shirley Loweová. Jestliže se její Deník špatné matky stal knižním hitem roku 2007, Babička může mít klidně podobné ambice.

„Staromódnost je osudem všech prarodičů, jelikož každá nová várka rodičů určuje svoje vlastní pravidla,“ říká Shirley Loweová už v úvodu sarkasticky.

Na konfrontaci generací kniha stojí. A proč ne. Úsměvnými pohledy na svou „babičkovskou éru“ nešetří a zkušenosti jejích kolegyněk mají charakter obdobný. Glosy drobných událostí, rozdílný přístup rodičů a prarodičů k nim. Vyvolají paradoxně napřed výbuchy smíchu obou a posléze ale i nakyslý pohled do neurčita. Patří k těm, kdy obhlídnete naposled uklizený pokoj a vzdychnete: „Kdepak jsou? Už aby toho holomka přivezli.“ Holomek nemá, z pohledu češtiny, rodové zařazení a kdyby se k tomu vyjádřil, dozvíme se, že je mu to srdečně jedno. Ne ale doprovodnému textu. Současná babička se stává pro své vnouče vítaným spiklencem proti vůli rodičů, pokud dokáže ze svého postavení vytěžit maximum. Nádhera.

Čtenář(ka), příslušník společenské třídy prarodič, v knize lehce nalezne posun v uvažování své kategorie a nejen v něm. I v chování, činnosti, ve způsobu oblékání. „Potkat dnes babičku v lodičkách není žádný problém,“ píše o kus dál autorka. Prezentace energie, elegance. To je dnešní babička. Hlava v uvázaném šátku z paměti generace dnešních prarodičů na svou babičku je zapomenuta. Snášení neduhů na hromadu je krajně trapné. Plazit se s vnoučetem vysokou travou? To je jiná!

U každé druhé věty knihy vznikne zákonitě dojem, že to, o čem čtete, důvěrně znáte ze svého života a možná i zatleskáte nad otevřeností, sebeironií a zdánlivě kritickým pohledem na dnešní rodiče. Zlatá rada autorky ovšem říká, že jakákoli kritika musí končit právě jen u toho pohledu a verbální projevy musí zůstat navždy zasuty. Tedy, pokud se máte pyšnit označením „super babička“.

„Jedna z řady mých známých babiček se trápila, že její vnučka přímo od pampersek přejde k menstruačním vložkám“. Postřeh, jakých je v knize na každé straně do páru. Nočníček jako kámen úrazu rozdílného pojetí výchovy generací? Možná. Jak se to vezme.

Shirley Loweová: Babička 21.století
Vydalo nakladatelství Fragment 2008
Zdroj obrázku: www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0292 s