Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníVražda na tyranovi není zločinem

29.10.2008   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Alespoň tak to známe z Drdova Vyššího principu. Pokud vás zajímá všechno kolem atentátu na bestii jménem Reinhard Heydrich a nechcete se prodírat nespočtem faktických papírů, sáhněte určitě po nově vycházející knížce Miroslava Ivanova. Má co říct i těm, které historie nebaví.

Dnes to místo známe jako pražskou Vychovatelnu, kousek od nemocnice a pod srázem vedoucím z Kobylis. Stopy hrdinství s krvavými následky nám možná brzy začne připomínat dlouho chystaný památník. Na tenhle příběh by se zapomínat nemělo. Příběh místa, kde v květnu roku 1942 skončí život zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha hrdinný čin českých výsadkářů.

V době počítačových her a neustálých televizních krváků je nutné psát knihy čtivě, aby dokázaly chytnout do svých sítí co největší počet obětí všepřeživší čtenářské obce. Bohužel toto lapání často klesne k laicizaci a populismu, fakta se hází za hlavu a zrcadlo se nastavuje tak, aby se v něm čtenář viděl co nejkrásněji. A právě takový Atentát naštěstí není. Dnes již bohužel nežijící Miroslav Ivanov (1929 – 1999) ne nadarmo proslul coby zářivý pisatel faktické beletrie. Dokázal totiž skloubit dvě záludné věci: skvělou literární formu, která vás pohltí nejen několikerým pohledem zúčastněných stran, ale i nedrhnoucím osobitým stylem, s přísně se držícím faktickým pohledem, který ani o kousek neuhne od pečlivě připravené látky.

Za autorem stojí nejen výtečná pověst v Čechách – konec konců, můžeme jej považovat za základní kámen literatury faktu – ale i kvanta knih prodaných v zahraničí. Vášnivě ho louskají nejen ve Francii, Německu, Itálii či Anglii, ale dokonce i v zaoceánských Spojených státech, kde by je de facto nemusela evropská historie vůbec zajímat.

Atentát na Heydricha si našel u spisovatele a publicisty Ivanova místo v šuplíku již roku 1979 (nyní vychází opět), poté, co dokončil práci na publikacích o Rukopisech, vraždě knížete Václava, či tajuplné smrti Karla Hynka Máchy. Jako vždy proseděl dny v archivech a hodiny mluvil se svědky. Výsledek? Lehounce čtivá knížka, která vás pohltí a zároveň – aniž si to uvědomíte – seznámí se vším, co se o atentátu ví. Kdyby se učil dějepis takhle, není na vysvědčení jediná trojka!

Miroslav Ivanov: Atentát na Heydricha
Vydalo nakladatelství xyz

Titulka převzata z webu vydavatele 

                                         


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0656 s