Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníPoznejte psí duši

08.11.2008   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Rudolfa Desenského jste mohli zaregistrovat v několika mediálních výstupech, kdy názorně ukazoval, jak si rozumět se psy. Člověk, který žije obklopen těmito zvířaty, neváhal v praxi ukázat, jak popadnout neposlušného šedesátikilového psa, dívat se mu zpříma do očí a přitom na něj „vrčet“: „Co si myslíš, že děláš?“ Pokud chcete i vy pochopit, co si myslí váš domácí mazlíček nebo hlídač, přečtěte si Jak poznat psí duši. Desenský v knize prozrazuje mnohá svá know-how, mnohá prémiérově.

Rudolfa Desenského přivedla ke psům poměrně drastická situace. Jak sám popisuje, dříve měl na srst alergii, tudíž nemohl mít vlastní zvíře. Když se oženil a chtěli si s manželkou koupit zahradu, tak jim majitel pozemku sdělil, že k té zahradě patří i německý ovčák, který tam dlouho žije. Desenský s manželkou měli na vybranou: buď přijmou pozemek i se psem anebo zvíře skončí v sousedově guláši. Dan, tak se jmenoval první psí učitel Desenského, znamenal pro svého nového majitele zásadní změny v životě. Desenský ztratil alergii, protože si jeho tělo při každodenním styku s alergenem vytvořilo protilátky, změnil původní profesi hodináře a rozvedl se. Vše kvůli psům.

Protože se vše odehrávalo v porevolučním období, nebylo lehké sehnat kvalitní literaturu o výchově psů a Desenský se učil vše v praxi. Což ostatně dokazují i některé jizvy po „nebezpečnějších“ hrátkách, po kterých si Desenský rány sám zašíval. Dnes Desenský žije se svým psincem ve Zlátence, kde má k dispozici kus pozemku, na kterém stojí jeho maringotka. V budoucnu by chtěl v této oblasti zařídit místo setkávání pejskařů, kterým by pomáhal s výchovou jejich miláčků.

Od příběhu Desenského se dostáváme k předělu knihy a sice ke kapitolám, které radí majitelům psů přímo, protože jsou napsány metodou otázek a odpovědí. První část se zabývá tématem „Jak porozumět svému psovi“ a druhá nese název „Jaký pán, takový pes“. V těchto kapitolách nenaleznete jen nahodilé otázky, ale skutečně problémy, se kterými si majitelé pejsků lámou hlavu. Navíc vám Desenský vyvrátí několik mýtů. Víte například, že pokud budete psa přehnaně chválit, byť i za věc, kterou udělal správně a vy chcete, aby to tak dělal pořád, tak ho tím zbytečně stresujete? Zjistíte také, jak odnaučit psa fobiím nebo strachu z ostatních psů či jak odnaučit psa vítání a´la rvačka.

Možná, že si někteří myslíte, že Desenský se chová trošku podivínsky. Nejspíše to je tím, že se naprosto vložil do psí psychiky a svou mysl adaptoval na tu zvířecí (v rámci výchovy, jinak se s ním samozřejmě normálně domluvíte). Proto tak rozumí psům a dokáže si poradit i s tím nejnezvladatelnějším zvířetem, nad kterým ostatní zlomili hůl.

Desenský Rudolf, &Skápíková Jitka: Jak poznat psí duši, nakladatelství XYZ, Praha 2008.
Foto obálky: nakladatelství XYZ (www.xyz-knihy.cz)


                                  
            Foto: oficiální stránky Rudolfa Desenského (www.psycholog-psu.com)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0386 s