Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníTanec v tajných zákoutích života

12.11.2008   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Málokterý autor si může dovolit vstoupit na český trh s knihou, opatřenou obálkou se zcela bílými chlopněmi a jen s krátkým mottem na její zadní straně. Zdeněk Svěrák může. Jeho firemní štít umožňuje ještě jeden luxus. Kniha se jmenuje zcela prostě: Povídky.

Stalo se nevídané. Svěrákovy povídky, umělcův vymodlený útěk k vlastním kořenům od úspěšného tažení třeba za Oscarem, při četbě promlouvají. Od první věty čtenáři naskočí autorův hlas, jeho dikce a barvy. Jde tak daleko, že je slyšet jeho smích, tam kde má být a někdy i kousek vedle. Vesměs premiérově vydané literární drobničky se rozšafně brodí polámanými lidskými srdíčky v nejrůznějších situacích. Jejich nositelé se mohou pyšnit krásným lidstvím, jež jim emeritní češtinář daroval do vínku. Charakteristické rysy uživatelů jeho šťavnatého rodného jazyka přicházejí samosebou. Mimochodem, dávat národu diktát přes obrazovku si nikdo jiný než pan Zdeněk Svěrák dovolit nemůže.

&Siroké spektrum nahlížených témat, překvapivé pointy každé jedné povídky. Zařadíte je asi mezi černý humor. Nevadí. Na konci útlého svazečku si stejně povzdychnete, že nemá pokračování. Během četby narážím na perly, jež aspirují na zápis mezi Svěrákovy citáty.

Spolutvůrce „největší osobnosti českých dějin“, Járy Cimrmana, nemůže napsat propadák. Podle výsledků zmíněné ankety je Zdeněk Svěrák dnes už opravdu „národní umělec bez portfeje“, bez jmenování, na které se on může zvysoka …

Jsem z generace, jež z Cimrmana odříkávala celé odstavce a některé repliky používala přednostně a ke všemu. Často jezdím autobusem do Prahy a zpět. Nasadím sluchátka a poslouchám notoricky známé hry ze žižkovského DJC. Občas se mnou zalomcuje smích. Není vždy synchronizován s přednášeným textem. Přichází v předstihu. V očekávání toho, co uslyšet musím. Už při druhé četbě Svěrákových povídek se dostavuje totéž.

Zdeněk Svěrák: Povídky
Vydalo nakladatelství Fragment roku 2008
Obálka
www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0511 s