Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníProč se bojí čertů aneb Mikulášská nadílka

06.12.2003   Markéta Karešová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jemně mrholí, teplota se pohybuje pár stupňů nad nulou a Mikuláš s čertem už nadělili dětem své dárky. Že to zní krásně a pohádkově? Ale fňukání chlapečků a pláč holčiček už tak pohádkový není. Děsit děti a přivést je ke křiku a pláči mi vůbec nepřipadá krásné. A už vůbec ne pohádkové.

Šla jsem z práce skoro večer a tak jsem několik skupinek Mikulášů, čertů a andělů potkala. Vzpomněla jsem si na své dětství a na svůj strach z čerta hned jak jsem potkala prvního z nich. Už dávno nejsem malé dítě, ale přejel mi mráz po zádech, když jsem viděla čerta s pytlem na zádech. Pytel byl něčím vycpaný a koukaly z něj malé dětské nožičky! Nechápu, proč se většině lidí zdá zábavné děsit vlastní děti a připadá jim vtipné, když se jim po tvářích koulí slzy. Vždyť je to přece jen čert!
Tak nevím. Tradice netradice, já své děti těmto „radovánkám“ vystavovat nebudu.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Milan - 6.12.2003 - 22:24

i naopak
Včera večer jsme se s manželkou a naší 2,5 letou Nikolkou vydali na procházku, s cílem potkat čerta, Mikuláše a anděla, protože domů jsme si je nepozvali.Samozřejmě, že se Nikolka bála, ne nebyla vyděšená, protože jí týden do předu nestrašíme, bála se spíš tý masky. Ale za chvíli jsme zjistili, že se bojí i čert. Né nás, ale houfu asi patnácti dětí, ze dvou třetin kluků, kteří na něj a anděla a Mikuláše házeli různý bouchačky ..... tradice netradice ..co k tomu dodat.

Od: Nikola - 6.12.2003 - 22:45

Teror v ulicích
Jste-li z Neratovic, víte o čem je řeč. Desítky malých i velkých spratků lítalo po městě a házelo všude kam to šlo dělubuchy a petardy. Policie pro jistotu jezdila civilním autem, aby je cestou nevyhodili do povětří. Rozvášněné tlupy doslova terorizovaly město. Nedalo se vyjít ven, riskovali jste, že vám schválně hodí dělobuch přímo pod nohy. Pár chlapů si to vyřídilo s těma ksindlama rovnou na místě - dali jim přes hubu. Ale v tom množství se to ztratilo. To, co se děje každý rok v Neratovicích nemá obdoby.

Od: Nikola - 6.12.2003 - 22:48

Ještě mě napadlo
Vaše děti se určitě čerta bát nebudou a s chutí mu hodí pod nohy petardu. Vždyť je to jen čert!

Od: Markéta - 7.12.2003 - 21:16

Nejsem z Neratovic a tady se naštěstí nic takovýho neděje. Moje děti nikomu pod nohy házet petardy nebudou, to vím jistě. Pochybuji, že by se jim tím dalo zabránit pouze tím, že je v útlém věku budu strašit čertem. K tomu je potřeba trochu víc, nemyslíte?

Od: Martina Bittnerová - 7.12.2003 - 23:07

Řekla bych, že to bylo hustý, stačilo mi, co člověk slyšel doma-petardy apod... Prostě rodiče jsou asi rádi, že dítka dělaj bordel na ulici, než doma. Jak můžou vychovávat k něčemu lidé, kteří si postavili životní hodnoty naruby, což se v naší společnosti v poslední době děje. A Neratovice? Tady je každý přistěhovalec a neváží si ani chodbby ve vlastním domě. Prostě se zamávalo penězma a každej sem šel s nataženou rukou. Ovšem všechno jde do háje včetně Spolany a tito lidé nedokáží nabrat normální směr, co asi tak mohou ze svých dětí vychovat? Všechno souvisí se vším. A už jsem to řekla několikrát, vše začíná v domě, kde člověk bydlí a mohu odpovědně říct, že jsem v životě bydlela nejméně ve 4 různých městech a různých panelových domech, ale to, co se děje v tom současném... To je síla.

Od: Zika František - 8.12.2003 - 18:15

Záleží na příležitosti
Již v měsíci říjnu jsem nabídl Společenskému domu uspořádat 5.12. od 16 hodin nadílku pro veřejnost, tak jak se v minulém čase konaly v kině. Pozval jsem na tuto akci loutkové divadlo z Prahy (program možno vidět na www.neratoviceoaza.cz) Vzhledem k tomu, že vedení Společenského domu tuto akci odmítlo přemístil jsem nadílku do Nymburka. Proč jsem chtěl nadílku v Neratovicích uspořádat?Pamatuji si jak jsme každoročně v kině připravili mikulášskou nadílku s programem a vždy bylo beznadějně vyprodáno. Již nškolik let sleduji jak rodiče s malými dětmi vyrážejí do ulic, aby se jejich ratolesti setkali s mikulášem a čertem. Jenže ouha ono je to spojeno spíše s velkým bordelem a tak si milé děti odnáší mimo zážitku stres ze situace, která se ve městě odehrává. A tak dochází spíše na punčochové nadílky za oknem, které mají svou tradici, ale prožít důstojný příchod mikulášské nadílky je ten tam. Musím ještě dodat, že Společenský dům tato akce by nestála ani korunu. Tak nevím zda-li bych neměl příště nabídnou nějakou tu korunu při nabídce dalšího programu.

Od: Dan - 12.12.2003 - 22:50

V podstatě s vámi souhlassím,ale nemyslím si,že by jste měla svým dětem upírat mikuláše jen proto,že jste z něj měla vy trauma.Vždy záleží na rodičích jak rozhodnou o tom jakou formou vyloží svvým dětem tradice.Vbíhat s dvouletým dítětem do davu puperťáků jen proto aby mé dítě vidělo čerta je idiotské a svědší to pouze o inteligenci toho kterého rodiče,ale vést ho nenásilnou formou k ttomu,že exsisuje zlo a dobro je jistě spávné.Není nejlepším řešením eliminovat u dítěte veškeré stresové situace.Jak se je potom má naučit zvládat?

Od: Igor Indruch - 10.1.2004 - 14:22

Někteří lidé mají totiž v hlavě nasr....
Tchán je zaměstnancem Českých drah a ty pořádají každý rok mikulášskou besídku. Loni to bylo v pohodě, dokud nepřišel diskžokej a nerozbalil to - i mě (člověka odkojeného tvrdým bigbítem) začaly bolet uši. Šel jsem ho tedy požádat, zda by to nemohl ztišit, když tam jsou malé děti, kterým to může trvale poškodit sluch - nechápavě čuměl. Tak jsme museli jít pryč. Letos jsem z toho důvodu děti pustit nechtěl, ale žena se nakonec rozhodla, že to zkusí (já neměl čas, tak jsem nešel). Hudba prý byla tentokrát pěkná, ale s čerty to poněkud přehnali. Obě holčičky se pak v noci několikrát vzbudily s pláčem, celé vyděšené... K petardám... když byla žena asi v sedmém měsíci, hodil jí někdo petardu pod nohy...

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0557 s