Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 29.5.2023, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13447
Komentářů: 11380


MěřeníNesmrtelný Lada

14.11.2008   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bůhví kolikátou dětskou generaci potěší Josef Lada neumdlévajícím kouzlem svých kreseb a neomylným výběrem lidových veršovánek, jednoduchých písniček a zapamatovatelných rozpočitadel. Velká kniha českých říkadel je vděčným titulem. Tady se nezmýlíte.

Nakladatelství FRAGMENT udělalo záslužný počin. Děti vyrostlé bez Lady přicházejí o sounáležitost s českými kořeny. Lada tak činil určitě mimoděk, ale vedl si líp, než tlusté encyklopedie. Ukázat a snad dokonce vysvětlit ve čtyřech verších a obrázku, co je kalamajka, dokázal jen on.

Jednotlivci přistupují k mému psacímu stolu. Věkové rozpětí 30 let. „To jsem měl,“ ozývá se unisono. A kdo ne? Kniha říkadel patří k základním stavebním kamenům hradu se jménem Literatura. V pozdějších letech připluje Robinson Crusoe a ještě v pozdějších třeba &Svejk, ale žádný z těch nádherných textů nevzbudí takové asociace jaké nacházím při čtení Lady.

Zodpovědně prohlašuji, že můj mladší bratr má jméno podle Vaška Paška, co je pán a na trumpetu troubí sám. Ovšem, trumpetu jsem u něj nikdy neviděl. Zůstal v půlce. Díky Ladovi odmala vím, jak vypadá náves a to pro prťavého městského kluka samozřejmost není. Taky jsem uvažoval nad Pavlem. To je kos, ztratil boty, chodí bos. &Sanci jsem už nedostal.

Prostá a jasná obrysová linka kreseb, každá barva ve svém poli, dnes žádané transparentnosti přinesl autor do prvního nakladatelství plné autorské archy (alespoň té v mezilidských vztazích). Srozumitelnost i pro ty nejmenší čtenáře. A ještě něco musím zmínit. Lada jako jeden z prvních neváhal rozchodit zvířátka a postavit je na zadní. Když bylo třeba, nechal je i mluvit. Díky Josefu Ladovi najdou děti ve zvířecí říši spoustu kamarádů. Poznal jsem to sám.


                                     


Zdroj obrázků: www.fragment.cz
dole www.josefladailustrace.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0279 s