Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 28.11.2021, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13145
Komentářů: 11273


MěřeníJe libo dámu na kmínu, anebo raději blondýnu?

04.11.2008   Aneta Šimonková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dívčí boky s noky, dámu na kmínu, knedlíky a zelí, k tomu blondýnu… Na první pohled možná trochu morbidní text, ale pokud se zaposloucháte do celé písně Dívčí boky s noky, odhalíte její vtipnou pointu. I díky ní se autoři Saša Kirilov a Tomáš Choura dostali do užšího výběru soutěže Česko hledá písničku. Rozhledna vám nyní přináší rozhovor s oběma semifinalisty, jejichž odpovědi napovídají, že autory důvtipných songů jsou právě oni.  

Česko hledá písničku a váš song „Dívčí boky s noky“ je adeptem na tuto pozici? Proč jste vybrali zrovna tuto píseň? 
Saša:
Naším cílem bylo poslat do soutěže písničku, která pobaví všechny bez rozdílu. Country se nám zdálo být přijatelná volba a taky jsme byli zvědaví, jestli projde přes porotu, složenou ze zvučných jmen, Jiří Suchý, Milan Lasica, Karel &Síp a Jiří Dědeček. Dívčí boky s noky jsou zapamatovatelné a mají jednoduchou melodii.
 

Zohlednili jste při výběru písně třeba i to, kdo sedí v odborné porotě? Jsou tam lidé, kteří mají s hudbou také tvůrčí zkušenosti a tím pádem víte, k čemu tíhnou.
 
Saša: Po loňském neúspěchu, jsem věděl, že do značné míry se porota soustředí na slova. Letos jsem napsal několik písniček s talentovaným textařem Tomášem Chourou a dvě z nich jsem vložil do obálky, nalepil známku, a poslal na adresu Česko hledá písničku. Rád bych zmínil, že Tomáš obohatil svými texty repertoár Věry Martinové, skupiny Poutníci, Michala Penka a napsal slova aktuálního hitu Ewy FarnéBoží mlejny melou“ (momentálně na 1. místě žebříčku t-music). 

Kde si „Dívčí boky s noky“ můžeme poslechnout?
 
Saša: Písničku, rozhovor Pavla Karase s naší autorskou dvojicí v šatně divadla Semafor, a vše potřebné k dovědění se, je k dispozici na www.divcibokysnoky.cz. 

Text si můžeme interpretovat více způsoby. Tíhne více ke gastronomii nebo se zpívá o ženách?
 
Tomáš:  Půvabná otázka. Kdepak, gastronomie mi moc neříká, v textu jde zase hlavně o ženský, jako ve spoustě písniček. Zkrátka stejná hra, akorát v jinejch, méně obvyklejch kulisách. Ale taky jsem se setkal s názorem, že je to písnička o kanibalismu (smích). 
Saša: Není. 

Jakým způsobem máme hlasovat?
 
 
Saša: Pomoci nám vybojovat pro „Dívčí boky s noky“ Zlatou notu můžete odesláním sms zprávy ve tvaru 

CHPmezera13 odeslanou na číslo 900 06 06.

Cena sms je 6 korun a lze hlasovat i opakovaně, počet není omezen. Samotné hlasování začíná 3. 11. v 19 hodin. Uzávěrka hlasování je ve čtvrtek 6. 11. v 18:30, zároveň má jeden z hlasujících možnost vyhrát hlavní cenu v hodnotě půl milionu korun.

Kdy a kde se koná finále?
 
Saša: Finálový koncert, a vyhlášení výsledků hlasování bude ve čtvrtek 6. 11. v pražském divadle Semafor. Začátek je v 19 hodin a jste srdečně zváni. 

Pokud vám pošlu sms, tak jsem pravděpodobně váš fanoušek. Na jaké koncerty v nejbližší době mě pozvete?
 
Saša: Nejbližší koncert připadá na 19. 12. Věřím ale, že do té doby ještě nějaké přibydou a včas je ohlásíme na internetových stránkách nebo pokud napíšete na mou adresu zolo_69@seznam.cz  dám vám termín koncertu vědět týden dopředu. 

Vaše kapela Vlny má zajímavý projekt Odpojené vlny. Mohl byste čtenářům přiblížit, o co se jedná?
Saša: Je to akustická verze koncertního programu, která se stala oblíbenou na akcích, kam se koncertní aparát nevejde nebo si chce posluchač vychutnat naše písničky v klidu u kafíčka a v méně tradičním pojetí. 

Věnujete se textařské činnosti, Saša mj. publikoval i na Rozhledně. Vzpomínám si, že Jan
Burian kdysi o jedné písni prohlásil něco v tom duchu, že její text nemá smysl, protože ho nelze číst jako báseň. Jaký je tedy klíč k napsání textu písně? 
Saša: Raději Tomáš … 
Tomáš: Já jsem tedy v Rozhledně ještě nepublikoval, ale co není, může být (úsměv). Ale k otázce. Mně se nejvíc osvědčilo probírat své texty se zkušenějšími autory - Edou Krečmarem, Miloněm Čepelkou, Jiřím &Slupkou Svěrákem, Markem Staškem... Oni mě upozorňovali na konkrétní nedostatky, kterých si všimli, sdělovali mi své postřehy a to mělo daleko větší efekt, než řešit psaní pouze na nějaké teoretické literárně vědní úrovni. 

Co je pro vás dostatečnou odměnou za vaši práci? Plné koncertní sály, vítězství v soutěžích, zajímavá spolupráce…
 
Saša: Největší odměnou, a mnohem větší než výhody, které s sebou přináší úspěch je, že má člověk strašnou spoustu přátel a snad i to, že snad i proto, že něco tvořím, je pro mě snesitelnější realita každodenního života. 
Tomáš: Jednou takhle večer jsem byl docela na dně, a najednou jsem z rádia slyšel písničku se svým textem, u který jsem vůbec nečekal, že se do rádia dostane. Jindy zase jedna kapela nečekaně zahrála novou písničku, ke který jsem psal slova, před plným náměstím. Občas se mrknu na svůj web www.choura.balustrada.cz a najdu tam třeba vzkaz od spolužačky, kterou jsem deset let neviděl, že se jí líběj texty a že mi drží palce... To jsou prostě chvíle, pro který stálo zato se narodit... 

Jaký okamžik ve vašem dosavadním hudebním působení považujete za významný?
Saša: Že jsem se naučil akordy A dur, D dur a E dur a díky tomu složil první písničku. 
Tomáš: Pro mě je hodně významnej letošní rok, kdy se mi povedl text pro Ewu Farnou a taky účast ve finále soutěže Česko hledá písničku. Tomu samozřejmě předcházela spousta dalších menších či větších, ale vždycky důležitých okamžiků, jako např. přijetí na konzervatoř ke studiu textařiny, spolupráce s Věrou Martinovou a vůbec všemi, kteří moje texty nahráli na cédéčka, nalezení radosti z tvorby jako takové (bez ohledu na to, jak velkou díru člověk do světa udělá)... a mohl bych vyjmenovávat ještě hodně dlouho. Jo, a taky setkání se Sašou Kirilovem (smích). 

Máte nyní nějaký hudební sen, který byste chtěl proměnit v realitu?
Saša: Složit evergreen. 
Tomáš: Snů mám hodně - stavěj se pěkně do fronty, některý z nich tam chudinky stojej už hezky dlouho, ale zatim maj výdrž a nereptaj (smích). Tak třeba si chci jednou, ač nejsem zpěvák, zazpívat s nějakou kapelkou pořádnej rokenrol. Jo, před pár lety jsem to navrhoval jednomu mýmu kamarádovi muzikantovi, myslim že to vydejchává do dneška (smích).


Sašo, ve svém profilu na Rozhledně máte motto: „Žiješ líp, když se máš na co těšit.“ Na co se teď těšíte vy?
Saša:  Až „Česko hledá písničku“ bude za mnou a začnu opět pracovat na nových písničkách. 

Něco málo o zpovídaných…
Textař Tomáš Choura obohatil svými texty repertoár Věry Martinové, skupiny Poutníci, Michala Penka a dalších. Napsal slova aktuálního hitu Ewy Farne „Boží mlejny melou“ (momentálně na 1. místě žebříčku t - music).

Skladatel Saša Kirilov sbíral své hudební zkušenosti ve vlastní kapele Vlny a o jeho tvorbu projevili osobní zájem Zbyněk Drda, Hynek Tomm, Lukáš Jindra nebo skupina Naturál. V současnosti se s jeho tvorbou začínají seznamovat i v zámoří. 
 

Něco málo o soutěži…
Autorská soutěž Česko hledá písničku má za cíl povzbudit původní autorskou tvorbu a navázat tím na dobrou tradici české písničky. Porotci zvučných jmen jako Jiří Dědeček, Jiří Suchý, Milan Lasica, Karel &Síp, Václav Kopta a Pavel Karas na základě přihlášených skladeb vybírají ty, které nominují do čtyřech semifinálových večerů. Samotné sms hlasování začíná 3. 11. v 19.00 a uzávěrka je ve čtvrtek 6. 11. v 18.30.
Více na www.ceskohledapisnicku.cz.  
Zleva: Saša Kirilov a Tomáš Choura


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0228 s