Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.6.2022, svátek má Šárka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11309


MěřeníO lidském pinožení v zatím ještě živém světě

19.11.2008   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Utajené souvislosti. Takový podtitul by mě neudivil. Kniha Zdraví zabíjí je vsazená mezi lékařské diagnózy. Známé i neznámé, minulé i současné. Autor je umí propojit, zabývá se tím celý profesní život a notnou dobu před ním. Kdo? Dr. Sharon Moalem, Ph.D. Efektní střechu domu si může dovolit ten, kdo staví bytelný barák. On ano.

K mému údivu jméno Sharon nosí chlap. Měl jsem jej zaevidované jinak. To není jeho chyba. To je instinkt.

O čem se dočtete? O úžasné přehlídce života na naší pořád ještě úžasné planetě. Autor zdůrazňuje sázku na přirozený vývoj. Na evoluci, chcete-li. Zdá se, že Darwin má věrného stoupence. A že všechno souvisí se vším tvrdil i můj dědek. Jeho vysvětlování kolikrát ovšem postrádalo lehkost a eleganci, s jakou se setkáváme u Dr. Moalema. Titulek knihy navádí. Zdraví nezabíjí. Ale z marketingového pohledu trefa do černého.

Na lidskou společnost útočí spousta nemocí. V jednotlivých částech světa různými zbraněmi a rozdílnou intenzitou. Co pro jednu civilizaci je skoro likvidační, druhé se ani nedotkne. Epidemie či dokonce pandemie mnohde ukazují nesnesitelnou sílu, ale neustále musíme brát v úvahu, že lidský rod je vybaven i nepěknými vlastnostmi. Taková netečnost je pěkná mrcha, ale život na této planetě jí vděčí zřejmě za dosavadní funkčnost. Zůstaňme doma. Tsunami v Indonésii a Thajsku vnímáme jako pohromu, ale oči opřeme o břízu za domem a v těch očích sídlí … Jářku, raději nevím, co.

Každá kapitola v knize se zabývá jedním konkrétním veleproblémem na této zemi. Tím se ale nespokojí. Dozvíme se, jak se v takových případech chová veškerá flóra i fauna. Cukrovka, cévní onemocnění, cholera, malárie, mor. To jsou hlavní hrdinové knihy, kolem nich se všechno točí. A přiznejme si, nešlo by to číst, kdyby autor neinvestoval do knihy svůj nadhled a humor (v této souvislosti zcela nečekaný, o to milejší).

Každý ví, že vztah člověka ke slunci je košatý. A teď si vzpomeňte, čím vás častovaly babičky a čím vás masírují média. Ano, pustit slunce na kůži či nikoli? Autor téma převrací do všech poloh. Závěr nechá na čtenáři. A čtenář? Usoudí, že jsme pod vlivem lobbyistických výmyslů víc, než bychom chtěli. I jiné perly. 85% pacientů s diabetem trpí rovněž nadváhou. Není to zbytečné? Když ekologičtí zemědělci nesypou jedy na své rostliny, dávají tím volný průchod biologickému procesu, který končí velkým množstvím jedu v nich.

Dozvíte se, o čem jste neměli ani tušení. Kniha ale kupodivu neburcuje. Čtenář je partnerem pro poutavé vyprávění a trpělivé vysvětlování. Staňte se pozornými žáky!

obálka
www.dokoran.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.028 s