Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníRadost i muka pro zábavu pánů

10.11.2008   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Historie neumí odhadnout, kdo jednou stane v jejím výsluní. A tak u našeho hrdiny neznáme data narození. Víme jen, že smrt jej uchvátila v Rakousku roku 1807. A v té době jej zná již většina Vídně. Jak? Samozřejmě vtipně a poučně.

Známe ho všichni. Opona se rozhrne a na malé pódium loutkového divadla vkráčí toporným krokem loutky maličký panáček v červeno-bílém střapatém hábitu. Vždy na straně dobra, moudrosti a vtipu. Zkrátka Kašpárek.

Mozart a Kašpárek?
Tím nejznámějším ztělesněním Kašpárka se stane živý Vídeňák Johan Laroche, známý herec, kterému „kašpárkování“ vynese dokonce další, takřka umělecké jméno: Kašpárek či Kašpar. K vidění je na prknech slavného Leopoldova divadla, které ve své době sluje improvizací. Kašpárek, komentátor událostí, hrdina i rádce lidu patří k divadlu nerozlučně již od 18. století, ale až s Larochem se zapíše do dějin nesmazatelně: Vždyť se Kašpárek zamotá i do Dona Juana!

Palacký? Jungmann? Kašpárek!
V našich krajích se Kašpárek – teď už ten neživý, dřevěný, oblečený do maličkého šaškovského kostýmku s rolničkou – zabydlí s géniem loutkového divadla Matějem Kopeckým (1762 – 1846). A tak se z Kašpárka stane krom jiných zásluh i šiřitel češtiny a zasloužilec národního obrození.

Děti schválně hyzdí
Kašpárka často házíme do jednoho pytle s šašky - a to přes to, že jeho úloha může mít jinačí ráz. Zlatým věkem zábavných rádců se stal středověk. Po Nasreddinovské éře se můžeme pochlubit i našimi skvosty - škodolibým kouzelníkem - šaškem Žitem a slavným Palečkem, vtipným rádcem modré krve. &Saškům ale neholdují jen evropské panovnické dvory. Své pevné místo naleznou například v Číně. Zde mají ale do moudrých rádců daleko. Slouží jen pro zasmání a proto jsou na tento úděl připravováni již od dětství. Často dost brutálním způsobem. Vzhled těchto sluhů musí být zhyzděný, a tak nebohé děti vyrůstají doslova zalité v hliněných nádobách, aby se jejich tělo deformovalo do legračních tvarů. 

A co dnes?
Chcete-li se ptát na roli šašků a Kašpárků v dnešní době, máte v podstatě možnosti dvě: Jděte s dětmi do divadélka, nebo zapněte zprávy. Nejlépe na politické novinky. Ale nutno říci, že současní šašci toliko Palečkovské či mudrcovsky Nasreddinovské moudrosti nepobrali.

Obrázky: www.marionety.com a http://www.divadlopolarka.cz

                                        


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0365 s