Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2023, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402


MěřeníSbohem Ameriko

14.11.2008   Jan Alexander   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

5.listopadu 2008 od rána docházely zprávy o výsledku presidentských voleb v USA. O tom, koho si občané Ameriky zvolí presidentem na následující volební období. A jak zpravodajské relace pokračují - jedna za druhou - zjevuje se bizarnost té události v celé velikosti. Nebo spíše nekonečnosti názorů, doměnek a předpokladů, způsobů interpretace a tak dále...

Bylo by mnohé k rozebírání příčin i důsledků, též možných vlivů, jistě si každý myslíme své. A já teď nevím zda připojit svůj hlas ke všem těm vykladačům a prorokům.

Nevím, ale co nemohu pominout či nevšimnout si, tu masovost obecného nadšení vybuzeného neopodstatněným očekáváním čehosi. Jakoby nastával Ovidiův Zlatý věk - Aurea aetas /sine vindice nulo/. A přitom víme jen jedno: Vyhrál kandidát černé pleti, velmi sympatický a s potřebným šarmem. Podle podrobnějších rozborů právě barva pleti a údajný africký původ přitáhly voliče rasově odlišné i naší představě. U starších pamětníků stačí připomenout některé tzv. rasistické filmy, jež formovaly představu o Americe. To je dnes pryč. Také myslím, že zbytečné je hodnotit význam nového presidenta ekonomicky, sociologicky či jinak, vše se teprve ukáže.

V Americe se - téměř v tichosti - odehrál totiž proces daleko hlubší. V osobě nového presidenta přichází ke slovu populace těch nejrůznějších menšin, i když zatím pouze symbolicky. Ale co za dva nebo deset let? Výsledný signál těchto voleb vlastně říká -
Amerika již není ta země jakou jsme znali. Její identita byla postavena na jiných základech, na práci a nasazování života pionýrských osadníků za staré Anglie, bílé pleti. Krutě si tuto zemi podmanili, aby nyní se o ni podělili s přistěhovalci z celého světa.

Zda je to dobře či špatně, nechci soudit, ale Amerika měla na těchto základech postavenu svou identitu. Právě dnes ji ztratila. Již to nebude ta země, k níž jsme s takovým vzhlíželi obdivem. Někdy též rozčarováním. Ale nikdy jako k tržišti národů a kultur. Její kultura si držela anglosaský punc. Co bude teď však dále s její identitou? Také vycházela z tradic anglosaských. A teď budou pronikat vlivy menšin a "obohacovat" všechno co na Americe bylo tak krásné. Kam se podějí tradice bojů s indiány, jež vytváří sloupy americké pseudohistorie, nám všem tak milé. Anebo život v chaloupce strýčka Toma. Jakou asi lásku anebo k čemu by vkládal Antonín Dvořák
do své Novosvětské symfonie. Možná by ji ani nenapsal, kdyby to bylo dnes.

A ještě na závěr. Osobně je mi černý kandidát velmi sympatický, i když mám chvílemi starost o jeho život, možná visí na vlásku. Ale funkcí presidenta připravuje Ameriku o její identitu. Zajímalo by mne, zda si to uvědomuje. - Dnes je již stejně pozdě.

Foto: http://www.getreligion.org


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 14.11.2008 - 1:29

Jsem rád, že zde někdo zareagoval na ten epochální zlom. A jsem rád podruhé, že se tak děje tímto kultivovaným způsobem, jenž připouští diskusi. Protože u 60% textu kývám hlavou svisle, u zbývajících 40% vodorovně. Zkrátka. Vzhlížel jsem k Americe "netušených možností" (nový prezident je nakonec zářným příkladem), ale taky žasl nad křupanskou tzv. pionýrů osidlování až po chování a jednání odstupujícího prezidenta. Ale, jak píšete: čas ukáže.

Od: Jaromír Komorous - 14.11.2008 - 9:27

nad křupanskou náturou, jistě, pardon

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.444 s