Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníJak Čechům voní heroismus?

06.12.2008   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Netrapme se. Nevoní. Ale při čtení této knihy přesto vlny emocí přicházejí. Hezkých a bohužel i těch, jež bychom raději nezažívali. Dochází ke znervóznění vnitřního pocitu národního sebeuspokojení, ke zpochybnění nezbytnosti jednání našich předků. Těch dávných i těch, které si ještě pamatujeme na vlastní kůži. Hrdinství a zbabělost v české politické kultuře 19. a 20. století. Podepsáni Jan Randák a Petr Koura. Nakladatelství Dokořán.

Klíč ke knize najdeme, když si přečteme podtitulek. Výběr z příspěvků z konference, proběhlé 25. – 27.10.2006. Dodejme, že garantem konference se stala, logicky k obsahu, Filosofická fakulta University Karlovy.

Nečekejte jednoduché encyklopedické vysvětlení termínu. Politická kultura, jako vědní disciplína, existuje pouhých 50 let. Ještě v plenkách byla u nás umlčena. Odborný výklad, zdůvodnění každého kroku, bolševik nemohl potřebovat. Teď už se zase bádání v oboru toleruje, ale, že by se poznatky disciplíny odrazily v chování státních bafuňářů nevidět. Nesmutněme. Při čtení knihy si uvědomíte, že chování vidláka či upoceného pingla není v naší historii ojedinělé. Touha po moci schovaná za službu lidem je společným poznávacím znamením této lidské enklávy. A zatěžovat se teorií vzniklou na vědeckém území ji zdržuje.

Kniha je určena nejširší veřejnosti, ale rozhodně by neměla chybět v knihovničce těch, jichž se nějak dotýká žití s filosofií či kulturní antropologií našeho evropského regionu. Studenty zejména. Seznamte se s klíčovými momenty našich politických dějin.

Prostého souhrnu a ocitování konferenčních příspěvků se nedočkáte. Netušených souvislostí se objeví víc, než by si člověk, nestudovaný v tomto oboru, vůbec přál. Každý elaborát má, pochopitelně, svého autora, každý je zakončen rejstříkem související a použité literatury. Pro osvěžení paměti či pro první seznámení je kniha slušně vybavena dokumentárním fotomateriálem a kresbami (ne všude se smělo fotit). Vzrušující literatura faktu. Fakt.

Jan Randák, Petr Koura: Hrdinství a zbabělost v české politické kultuře 19. a 20. století
Vydalo nakladatelství Dokořán 2008
obálka
www.dokoran.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0322 s