Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 30.9.2023, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13526
Komentářů: 11387


MěřeníDvacet čtyři mrtvoly, naskládané jako pastelky v krabičce

27.11.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ne, nestává se běžně, aby se nalezl čerstvý masový hrob s úhledně naskládanými mrtvolami s čistým průstřelem srdce. Všechny stejně. Jakoby oběti šly na smrt s odevzdáním, dobrovolně, snad i s očekáváním něčeho pozitivního… je to vůbec možné?


Takovou otázku si v zimním ránu neustále opakoval hlouček vyšetřovatelů, kteří se shromáždili nad nezvyklým divadlem na staveništi dálnice. I tak otrlí muži, kteří viděli nespočet brutálních vražd, se cítili zaskočeni a zdrceni. A právě nad nevysvětlitelně hrůzným rovem se začíná odvíjet příběh, stejně děsivý jako neuvěřitelný.

Některé detektivky sledují v zásadě jednoduchý příběh, který je však autory kořeněn napětím tak, že střídavě vrhá podezření pomocí jednotlivých, zdánlivě jasných indicií na jednající osoby a čtenáře utvrzuje v přesvědčení, že vraha právě odhalil.

Detektivní příběh Nikdo neunikne je koncipován poněkud složitěji. Již od začátku se v několikavrstevném prolínání jevů, zdánlivě spolu nesouvisejících, odbíhajících, rýsuje odhalení mnohem závažnější. Výsledné protnutí a rozuzlení rafinovaného příběhu tak bude o to šílenější a překvapivější, že čtenář jen zalapá po dechu. Dokonalá a komplikovaná konstrukce vraždícího sadistického maniaka nabývá nezvyklého rozměru.

V průběhu vyšetřování hledáme motiv i reálný způsob, jenž by vysvětlil, že brutální vrah je neustále krok vpřed a i když všichni tuší, o koho se jedná, vždy je zastaví jeho neprůstřelné, vysmívající se alibi. Vedle skupiny FBI i kroužku kolem místního šerifa se do pátrání pouští i profesor literatury Frank Franklin ze soukromé univerzity Durrisdeer College. Vrah, s tváří i jménem, ale vraždí i po své smrti…teď má alibi snad nejpřesvědčivější. Naplňují se tak slova z jeho poslední přednášky k budoucím spisovatelům: „ Nejlepší alibi je být v době činu po smrti.“ Napětí, výzvy, ješitnost, touha zastavit nebezpečného vraha, který si krutým způsobem hrál nejen se svými oběťmi, ale rozprostíral budoucí sítě s chladnokrevným, bezohledným a pečlivým puntičkářstvím, způsobí, že jednotliví protagonisté uvíznou ve svírajícím soukolí hrůzy a trestu.

U tohoto typu literatury se nesluší říkat více. Jenom to, Romain Sardou (1974) vložil do napínavého románu navíc strhující vypravěčské umění, jež způsobí, že kniha se čte jedním dechem. Předchozí romány A odpusť nám naše viny a Odlesk Boží slávy se dočkaly obrovského úspěchu a byly přeloženy do patnácti světových jazyků. Nový thriller ze současnosti, Nikdo neunikne, aspiruje právem na stejně výtečné postavení na knižním trhu.

Romain Sardou pochází ze slavné rodiny zpěváků, herců a spisovatelů - jeho dědeček je herec Fernand Sardou a tatínek zpěvák Michel Sardou. Českého čtenáře může zajímat i to, že jeho babička z matčiny strany, Gertruda Finková, pochází z Čech.

Sardou Romain: Nikdo neunikne
Vydalo nakladatelství ARGO v roce 2008
obálka
www.argo.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.043 s