Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 26.2.2021, svátek má Dorota 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 504
Registrovaní čtenáři: 513
Publikovaných článků: 13021
Komentářů: 11212


MěřeníNáhražky do kuchyně patří aneb jazyk na talíři II. Zázraky britské kuchyně

25.11.2008   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nejvíc mě fascinuje britská kuchyně, a to ne svým jazykem, ale svou nabídkou. Pokud jsem dobře pochopila britské kulinářské pořady, jedním z pilířů klasické ostrovní kuchyně je bezesporu lůj. Ano, ten lůj, který se v Čechách věší v zimě pro ptáčky, tak z něj v Británii dokáží vykouzlit zázraky.

Stačí jej nasekat na menší kousky, smíchat s vodou, vejcem a moukou, a vytvoříte tuhé těsto, z nějž lze vytvářet kuličky a ty se pak například konzumují s rajskou omáčkou, případně jím můžete vystlat jakýsi květináč, naplnit ledvinkami smíchanými s hovězím a tři hodiny vařit v páře. Ačkoliv určitě tyto pokrmy stojí mnoho času, výsledek působí dost příšerně (a to i přes sklo obrazovky).
O vánočním anglickém pudinku se vypráví legendy, a když jsem spatřila, kterak dvě hodiny žmoulají aspiranti kuchařské školy v GB tzv. skládané těsto, aby na něj nakladli na závěr asi kilo ovoce a zalili odpornou břečkou, musela jsem se s výletem do Británie opravdu rozloučit.
Riskovala bych jinak zánik chuťových buněk.

Stejně jako se prolínají jazyky, čili nás obohacuje angličtina a to ne příliš slavně – protože brýfujeme, ekauntujeme, čekujeme a nevím co dalšího, stejně se prolínají a vzájemně ovlivňují kuchyně.
Každý ví, že segedínský guláš pochází z Maďarska, ale napadlo vás někdy, že kuře na paprice pochází taktéž odtamtud? Já jsem ho např. považovala za typicky české jídlo (mé nejoblíbenější).

Knedlíky typicky české jsou, nicméně ještě v sedmnáctém století se tak označovaly masové šišky, z nichž se postupně vyvinuly „vařené buchty“, jimiž si plníme naše žaludky. Hrách se u nás konzumuje snad odjakživa, známe jej dnes nejspíše ve formě slané kaše s cibulkou, ve středověku se však mastila máslem, sladila medem, a pokud se osladila tehdy dováženým a drahým cukrem, vnímala se za luxusní delikatesu. Angličané i v současnosti vyrábí rybí pudinky, naši středověcí předci milovali pro změnu rybí kaši na sladko – čili s medem a občas přidali i pro zjemnění sladkou smetanu.

Med vůbec sloužil jako univerzální sladidlo do doby, než chytré Evropany napadlo vyrábět cukr z řepy. Dovážený třtinový totiž zůstával totiž pro mnohé „poddané“ cenově nedostupný. A proto vlastně i dnes sladíme náhražkou, aniž by nás vůbec napadlo, že v podstatě používáme „nepravý“ cukr.

Foto: http://www.british-flag.org


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Anna Štaidlová - 25.11.2008 - 20:55

Náhražky do kuchyně patří II
Segedínský guláš, který se vaří v Česku v Maďarsku vůbec neznají. Tam vám naservírují guláš bez kysaného zelí, jen s čerstvou paprikou

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2006 s