Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníSkalní fanoušci mi nadávají, říká autor knihy o rozhlasové Rodince

04.12.2008   Klára Černá   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nekonečný rozhlasový seriál o Tlučhořovic rodince se dočkal knižní verze. Populární rozhlasovou mikrokomedii Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse Rodinka aneb Byli jsme a budem převedl do knižní podoby Jan Kašpar.

„Bylo to těžké, mluvený projev nelze přepisovat slovo od slova,“ vysvětlil úskalí při psaní knihy osmapadesátiletý autor a dodal: „Také jsem si od skalních fanoušků hodně vyslechl.“ Jan Kašpar jejich reakce chápal. „Každý, když mu milovanou knihu zfilmují, řve,“ řekl. Jako příklad uvedl čtenářovu představu o hlavním hrdinovi, která se mnohdy odlišuje od filmového zpracování.

A jak reagovali Kaiser a Lábus na to, že jejich Rodinka dostala knižní podobu? „Rodinka s tím souhlasí,“ přitakali si. Autorská dvojice Kaiser - Lábus vystavěla svůj rozhlasový seriál, který je v podstatě sondou do duše českého národa po roce 1989, na improvizaci a humoru. Proto je a byl tak populární.

Poprvé byla mikrokomedie o rodince Tlučhořovic uváděna před sedmnácti lety dnes již neexistujícím rádiem Golem. Po jeho zániku seriál pod změněným názvem Tlučhořovi vysílal Český rozhlas 2 – Praha, a to od roku 1996-2006.V polovině roku 2007 přesídlili Tlučhořovi na internet. Zatím poslední díl - osmi stý první – s názvem Jsme jací jsme - byl odvysílán na portálu Stream.cz v dubnu 2008.

Rodinku Tlučhořovic tvoří rodiče Páťa, Božena a děti Růžena a Patrik. Postav ale vystupuje v seriálu mnohem více. I s tím se musel popasovat Jan Kašpar, autor knížky. Ta vyšla v nakladatelství XYZ a doprovázejí ji kresby Petra Vyorala.

Kniha obsahuje třináct kapitol a na začátku každé je přiblížení prostředí a základního děje. Poté přichází na řadu samotné příběhy, které jsou psány formou dialogů. „Příběh, který vám budeme vyprávět, není groteskou o postkomunistické morálce, ale příběhem o groteskní rodině, která žije, shodou okolností, v postkomunistických Čechách, ale mohla by svůj život žít kdekoliv,“ píše se v knize. 

obálka www.xyz-knihy.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0331 s