Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 7.12.2021, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníJakýpak stres, vždyť tu máme Vánoce!

01.12.2008   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sedím u počítače, přemýšlím, co napsat do úvodníku, když tu najednou za sebou uslyším hlasy. „Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady…“ Říkám si, kdo je ten našeptávač a můj zrak spočine na televizní obrazovce. Reklama na perlivý nápoj. Hm. Dám si pauzu. Jdu ven a okolo mě projede auto, ze kterého se zpoza dárků směje Santa Claus. Uf. Zajdu do obchodu, naberu vánočně atypické produkty, když v tom mi pokladní říká: „Nechcete využít naší vánoční nabídky… ?" Tak jo, Vánoce jsou tady!

Snad žádný jiný svátek v roce nás neobklopuje tolik jako právě tento. Nejen v obchodních domech, kde tak nějak předpokládáme, že v období masového skupování dárků z toho budou obchodníci chtít co nejvíce vytěžit, ale pojem Vánoce se skloňuje skoro ve všech sférách. Odborníci přicházejí s analýzami, které tento čas viní ze zvýšeného stresu lidí, ženské časopisy okamžitě nastoupí se zaručenými povánočními dietami, cestovní kanceláře nabízí atypické Vánoce v tropech, média pořádají ankety o nejhorší vánoční dárek atd.

Ano, o Vánocích toho bylo napsáno a řečeno už hodně, ale toto téma je nevyčerpatelné. Proč si znovu nepřipomenout, z jaké podstaty vychází tento svátek, proč necháváme nakupování dárků na poslední chvíli, proč na nás čokoládové kolekce a blyštivé řetězy koukají z regálů už od podzimu anebo proč v soutěži o nejneoblíbenější vánoční dárek vedou ponožky?

I Rozhledna se zahalí do vánočního hávu, protože ten ke konci roku prostě patří. A pokud vás tato tématika rozčiluje, tak vězte, že záleží na tom, z jakého pohledu se na ní díváte. I když se říká, že původní význam – tedy hlavně čas pohody, klidu a míru – vystřídalo obžerství, materiální závislost a davová šílenství, tak to nemusí znamenat změnu k horšímu. Vždyť přece s plným žaludkem zažíváme pocit blaženosti, díky hmotné věci, kterou darujeme své ratolesti, si konečně odpočineme a pokud se spolu tísníme v obchodech v takových počtech, pak přeci musíme být národem lidumilů!

Takže, pokud možno, užijte si nadcházející svátky podle svých představ, nechte na sebe působit vánoční atmosféru do té míry, jakou si určíte a pokud vás přeci jen něco rozčílí, tak navštivte Rozhlednu a navnaďte se tipy na zajímavou výstavu či novou knížku, pobavte se u fejetonů či komiksů, poznejte nové literárně nadané autory anebo se inspirujte v našich poradnách. Rozhledna totiž rozdává dárky a radost po celý rok.

Zdroj obrázku (Ponocný; kolekce Česká zima – autor: Josef Lada): www.moderato.wordpress.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0342 s