Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 7.12.2021, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníKde najdete pohromadě Popelku, Pyšnou princeznu a Rumburaka?

08.12.2008   Aneta Šimonková   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Černokněžník Vigo, &Síleně smutná princezna nebo Pekařův císař. Nejen tyto, ale i další pohádkové postavy se musely obléknout do šatů, jejichž vzhled dnes už notoricky známe. Ovšem vidět pohromadě kostýmy, které si na sebe oblékli Jiří Sovák, Libuše &Safránková, Alena Vránová nebo Jan Werich můžete až nyní v prostorách Strahovského kláštera, kde byla zahájena výstava Jak se oblékají pohádky.

Devizu výstavy představuje unikátní možnost vidět obleky z opravdu těch nejznámějších pohádek, které naše kinematografie vyprodukovala. Naskýtá se vám proto jedinečná možnost zhlédnout kostýmy, které si na sebe před více jak padesáti lety oblékly Alena Vránová alias Pyšná princezna nebo Milena Dvorská jako Maruška ve filmu Byl jednou jeden král. Většinu exponátů organizátoři umístili do volného prostranství, tudíž můžete zblízka obdivovat způsob zpracování a výtvarný dezén jako např. u oblečků, které nosili herci v Hrátkách s čertem.

Co ale kromě samotného vzhledu šatů hosty nejvíce udivilo? Vosí pasy u kostýmů princezen, ale také relativně malé velikosti oblečení, jehož nositelům bychom hádali větší konfekční čísla. V tomto směru asi nejvíce přítomné hosty udivily šaty, ve kterých Helena Růžičková coby princezna Droběna poponáší prince Pavla Trávníčka v pohádce Tři oříšky pro Popelku.
Výstavu samotnou doplňuje projekce, pohádkové předměty a na vaše ratolesti čeká koutek, kde se na chvíli mohou proměnit v pohádkovou bytost.
Zahájení si nenechala ujít řada osobností jako např. režisér Václav Vorlíček, herečky Sabina Laurinová, Gabriela Filipi, Aňa Geislerová, Eva Čížkovská, herec Mirek &Simůnek nebo návrhářka Ivana Follová s manželem, filmovým publicistou, Janem Follem. Dorazila také naše první dáma, paní Lívia Klausová, která je patronkou výstavy.

Zavítejte tedy do Strahovského kláštera, kde najednou budete stát naproti šatům, které si oblékali Werich, Burian, Kopecký, Ráž, Brzková, Sovák, Brodský a spousta dalších vynikajících herců. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin, o Vánocích a na Nový rok se otevírací doba upravuje, viz. článek Jak se oblékají české princezny?. Poslední možnost navštívit výstavu máte 1. ledna 2009.

Zde nabízíme malou ochutnávku exponátů. Uhodnete, z jakých pohádek některé z nich pocházejí?


Čaroděj první kategorie se svým pomocníkem - zloduchem a vpravo plášť, ve kterém cestovali z pohádek do světa lidí a zpět.Pročpak se vlastně říká našemu slavíkovi "božský Kája"?Droběnka a Dorinka."Rozvíjej se poupátko", aneb napadlo vás, jak by vypadala tato pohádka v barevném provedení?"Ty tedy říkáš, že sůl je nad zlato?" "A není...?" Kožíšek z myší? To je šití!"První šaty, ať nastříhají z letní oblohy, druhé, ať jsou sluncem zalité a třetí jako noční obloha musí býti!" "Zapiš!"
 


"Kujme pikle, pikle kujme..." na Helenu Vondráčkovou.Tímto razítkem potvrzoval Atakdále odevzdání poslední soli a později musela království pomoci bezedná slánka."Já to řeknu tatínkovi, uvídíte, co se stane!", vyhrožovala Stella Májová Josefu Zímovi, zatímco Květa Fialová obdivovala jeho stáje s koňmi. Podle rozházeného hrachu můžeme soudit, že děti chtěly této pohádkové postavě pomoci s přebíráním, protože holoubci se asi někam zalétli...Rudolf nebo Werich? Toť otázka...

Foto:
Aneta &Simonková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.033 s