Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníPo kočičích hlavách do Petrské čtvrti

17.12.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vydejte se krok za krokem, dům od domu, Petrskou čtvrtí. Zkuste ignorovat výlohy, o to více se zaměřte na detaily architektonické, zachyťte ztracenou vůni fajfky mistra mlynářského, promítněte si zažloutlé momentky života na pražských dvorečcích, naučte se vstupovat do jiné dimenze

Petrská čtvrť, oblast Dolního Nového Města, se rozkládá na území mezi Revoluční ulicí a Těšnovem, Vltavou a ulicí Na Poříčí. Gotický kostel sv. Petra, stával v osadě německých kupců na Poříčí, a dal celé oblasti jméno. Náměstí kolem vyplňují pozoruhodné funkcionalistické domy pražských architektů Hofmana, Fürtha, Mühlsteina a Zelenky, kterým není co vytknout, zato nová stavba Prague Byznys Centre vyvolává oprávněné rozpaky.

Kniha sice atmosféru, uvedenou v úvodu, tak moc neevokuje, je zamýšlena jako podrobný, zcela pragmatický encyklopedický soupis historie všech nemovitostí Petrské čtvrti. Nic ale nebrání tomu, vybavit se několika málo daty a vypravit se brouzdat křivolakými uličkami novomlýnskými ( s dávno zbořenými mlýny), které se táhnou od předmostí &Stefánikova, nedávno &Svermova mostu (Vlastislav Hofman). Ještě dříve oba břehy Vltavy spojoval řetězový most Františka Josefa I., dílo inženýrů Ordishe a Lefevra z roku 1868.

Nábřeží lemují monumentální budovy, jež vznikly na podkladě soutěže na úpravu pravého vltavského břehu v dvacátých letech minulého století. Ze soutěži vyšli vítězně např. Bohumil Hübschmann, navrhl Úrazovou pojišťovnu, František Roith Ministerstvo zemědělství a Antonín Engel Ministerstvo železnic.

Projdeme přímější Klimentskou, jednou z nejstarších pražských komunikací, s krásným palácem Uranie, kde dříve sídlilo kino Klub a funkcionalistickým činžákem, rozsvíceným bílou kachlíkovou fasádou Ervina Katony nebo původně dominikánským kostelem sv. Klimenta. Pak Soukenickou nebo Truhlářskou zpět na Petrské náměstí. Odtud zase do Biskupské ulice a Biskupského dvora, kde stojí domy od Kozáka a Mühlsteina. Nádraží Těšnov už bohužel neuvidíme.

RNDr. Pavel Novotný již téměř šedesát let žije v Petrské čtvrti. Z jeho zápisků postupně vznikla monografie, která mapuje poznatky o území Petrské čtvrti od období prvního osídlení oblasti až po současnost. Autor popisuje vývoj a historii ulic a všech současných i zbořených domů. Základem studia se mu stala Kronika královské Prahy od profesora Františka Rutha. Informace doplnily i dobové adresáře a telefonní seznamy a inzeráty časopisů, zejména Zlaté Prahy a Světozoru a dále archiv policejních přihlášek z 19. a počátku 20. století.

Petrská čtvrť byla odedávna osídlená obyvatelstvem německým, českým a židovským, které tu vyrylo nezapomenutelnou kulturní stopu. Ani toto národnostní prolínání autor nepominul. Připomíná i konkrétní osobnosti, které Petrskou čtvrtí prošly. Namátkou jmenujme Václava Hollara, Karla Hynka Máchu, Maxe Broda, Adinu Mandlovou, Hanu Hegerovou, Alfréda Radoka. Právě v souvislosti s osobnostmi vidím zásadní nedostatek publikace v absenci jmenného rejstříku.

Novotný, Pavel: Petrská čtvrť dům od domu
Vydalo nakladatelství LIBRI v roce 2008
foto: www.libri.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.026 s