Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 29.5.2023, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13447
Komentářů: 11380


MěřeníHrůzostrašné vytí mučených neumlčel ani rachot bubnů

22.12.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kati pomalu a zručně drtí sekyrou každou kost v údech, svědomitě vymykají každý kloub. Trvá to celé hodiny, kati hlídají, aby oběť neztratila vědomí… musí projít peklem na zemi…teprve pak dunivě dopadne na zem i hlava … teprve pak utrpení končí

Takové a mnohem horší způsoby si vymyslel člověk. A dost vynalézavý byl hned od počátku, takřka od úsvitu dějin. Co vede myslící bytost k tomu, aby běžně používala fyzické i duševní násilí a prostřednictvím něho nutila jiné jedince, aby se chovali dle její vůle, aby svým jednáním popřeli své zásadní morální i bytostné zájmy?

Aby se mučilo pro výstrahu? Pro zastrašování? Kam jinam zařadit „zostření“ trestu před popravou, kdy ještě v roce 1621 měly být českým pánům sekány údy, vyřezáván jazyk, čtvrcena těla a přibíjena na městské brány? A co houpající se viselci nebo useknuté hlavy vyvěšené v koších na věžích? Každému na dohled?

A co takové mučení jen tak? Pro úchylnou radost, pro posílení sebevědomí, pro upevnění moci, pro peníze?

Těžko se hledají soudné motivy. Kdo vysvětlí, že většina týrání odsuzuje a přesto neustále kvete. Nikoli mezi zaostalými hlupáky někde v dávné minulosti, ale v dnešní rádoby civilizované společnosti, která se za krev na svých rukách nestydí a co více, ji toleruje? A kde je svědomí?

Kniha Historie mučení neodpovídá tolik na otázky proč, ale obrací svou pozornost na historický vývoj obludné instituce. Je zajímavé, že u jejího zrodu stála církev (a ta se ho nezřekla přes boží soudy, křížové války a další bojůvky za lepšího Boha, inkviziční tahy proti „čarodějnicím“ dodnes, kdy nachází živnou půdu mezi nejrůznějšími fundamentalisty). Spolu s církví v tomto oboru vynikala i soupeřila moc světská (občas tvořily spojené nádoby, občas tak mezi sebou řešily, kdo z koho).

Do nejmenších detailů bylo propracováno mučení za účelem přiznání. Rafinované praktiky fakticky znemožnily existenci člověka, který padl, třeba inkvizici, do spárů. Vynucené přiznání, zkrápěné slzami a krví, roztočilo zběsilé kolo dalších hrůz. Znalosti těchto odborníků nezůstaly zapomenuty, čas od času je oprášili, často zdokonalili následní novodobí bojovníci za pravdu, svobodu a demokracii (namátkou jmenujme válečné zločiny na zajatcích, zločiny nacismu, komunismu, maoismu, občanských válek a převratů…) .

Do 21. století vstupujeme sice s Všeobecnou deklarací lidských práv (1948), Úmluvami o ochraně zajatců, Deklarací o ochraně všech osob před mučením a podobným zacházením(1975), Úmluvou proti mučení (1984), ale o bestiálních krutostech v Iráku, stř. Americe, USA, Vietnamu, v poslední době Guantánamu, slyšíme pořád.

Otázka je, proč je třeba znát a popisovat podrobně dějiny, metody a prostředky toho krutého řemesla ( bití, drcení kostí a svalů, pálení, topení, škrcení, ponižování, elektrošoky…)? Proč dlouhodobé mučivé vězení? Proč podstupovat temnou exkurzi do světa lidské krutosti?
Proč číst pátou kapitolu, věnující se zvlášť mučivým způsobům poprav? Lahůdkou pro diváky, ano popravy se často stávaly veřejným divadlem, mohlo být stahování z kůže, naražení na kůl, lámání v kole, ukřižování, usmýkání koněm, ukamenování, pochování zaživa nebo utopení… jak vidno, fantazie převeliká. Milosrdná účast žádná.A proč to vlastně číst? 

Odpověď najdete těžko. Tedy porozumět, vyvarovat se chyb? Nedejte se vysmát!!!!

Autor knihy, historik Jaromír Slušný ( 1949), je absolvent FF AJAK v Bratislavě. Působí v časopise Korene a dlouho spolupracoval s periodiky, zejména Zemskými novinami, Pražským večerníkem, Expresem atd. Zabývá se dějinami policie, kriminalistiky a kriminality. Je autorem knižních publikací - &Stěchovická past (1993), Čekání na vraždu (1993) a Vražedná staletí aneb kriminální příběhy od dávných časů (1999), Černá kniha českých bestiálních vrahů (2006). Vrcholem jeho činnosti se staly Světové dějiny policie (starověk), vydané v roku 2002. Je spoluautorem Stručných dějin policie v Evropě. Dále vydal rozsáhlý sborník dokumentů z dějin Slovenska pod názvem Rodný list. Slovenská republika, Smutné konce slavných     (2005), Nejkrásnější řecké báje a pověsti.


Slušný, Jaromír: Historie mučení
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2008
obálka www.xyz-knihy.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0222 s